We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP DesignJet 44-in Spindle
SKU
Q6709A
Login for pricing
In stock
HP DesignJet 44-in Spindle, 44", 3.97 lbs (1.8 kg), 49.6 x 5.91 x 5.91" (1260 x 150 x 150 mm), China, Business, Enterprise, 49.6" (1260 mm)
UNSPSC: 44101721
- Roll print for long periods without reloading paper with this spindle accessory. To quickly switch media, just preload a roll on a separate spindle.
- Improve productivity by having your rolls ready to print.
| SKU | Q6709A |
|---|---|
| EAN | 0883585043897 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP DesignJet 44-in Spindle. Size (imperial): 44", Weight: 3.97 lbs (1.8 kg), Dimensions (WxDxH): 49.6 x 5.91 x 5.91" (1260 x 150 x 150 mm). Package width: 49.6" (1260 mm), Package depth: 6.1" (155 mm), Package height: 6.1" (155 mm)
| Features | |
|---|---|
| Weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Size (imperial) | 44" |
| Dimensions (WxDxH) | 49.6 x 5.91 x 5.91" (1260 x 150 x 150 mm) |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 49.6 x 5.91 x 5.91" (1260 x 150 x 150 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Package width | 49.6" (1260 mm) |
| Package height | 6.1" (155 mm) |
| Package depth | 6.1" (155 mm) |
| Technical details | |
| Weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Size (imperial) | 44" |
| Package weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 49.6 x 5.91 x 5.91" (1260 x 150 x 150 mm) |
| UNSPSC-code | 44101721 |
| Package width | 49.6" (1260 mm) |
| Package height | 6.1" (155 mm) |
| Package depth | 6.1" (155 mm) |
You may also be interested in
| Product |
HP DesignJet 44-in Spindle
Login for pricing
|
HP Designjet 24-in Spindle
Login for pricing
|
HP Designjet 36-in Spindle
Login for pricing
|
HP Designjet 36-in Spindle
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q6709A
|
CQ783A
|
B3Q37A
|
L4R66A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|










