We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Designjet T2600dr 36-in PostScript Multifunction Printer
- Print, copy, scan
| SKU | 3EK15B#BCB |
|---|---|
| EAN | 0193808483226 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Designjet |
SEAMLESS EXPERIENCE—Designed for all
Radically simple experience with a smart 15.6-inch interface and the easiest PDF printing with HP Click.[1]
Engage in a collaborative workstyle with teams quickly accessing shared folders to print and scan.[2]
Empower your workforce. Easily print and share jobs from the cloud with your mobile device and HP app.
Fits your workplace with the most compact footprint and most quiet operation, with up to 87% less noise.[3]
UNLEASH PERFORMANCE—To turn design into delivery
Showcase design versatility from precise line drafts to boldly colored 3D renders, with HP Bright Office Inks.
Provide the highest accuracy and display the finest details with the unique Adobe PDF Print Engine.[4]
Meet deadlines with the fastest speed up to 180 D/hr, the only automatic print stacking[3], and dual rolls.
Easily digitize your projects with automated scanning, user-centric quicksets, and post-editing capabilities.
SECURE—World's most secure large-format printer[5]
Rely on the best network protection with features like HP Secure Boot and whitelisting.[5]
Control who accesses the printer and its confidential documents with secure user authentication.
Keep your fleet secure at any time with HP Security Manager[7].
| Print technology | |
|---|---|
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 6 |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, HP-GL/2, TIFF, JPEG, HP-RTL, CALS G4 |
| HP Dynamic security | Yes |
| Printing | |
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 6 |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray |
| Print speed (normal quality, A1) | 180 pph |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, HP-GL/2, TIFF, JPEG, HP-RTL, CALS G4 |
| Copying | |
| Copying | Color copying |
| Maximum copy resolution | 200 x 200 DPI |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning | |
| Scanning | Color scanning |
| Maximum scan resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan to | E-mail, USB |
| Maximum media thickness | 0.0315" (0.8 mm) |
| Scan technology | CIS |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Print quality | |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Paper handling | |
| Print margin cut-sheet | 3 x 22 x 3 x 3 |
| Media width (rolls) | 914 mm |
| Media thickness | 0.5 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A4 |
| Cut sheets | Yes |
| Custom media sizes | 210 x 279 to 914 x 1219 mm |
| Maximum print size | 914 x 1219 mm |
| Paper tray media types | Coated paper, Semi-glossy paper, Glossy paper, Bond paper, Photo paper, Matte paper, Heavy paper, Satin paper |
| Media types | |
| Paper tray media types | Coated paper, Semi-glossy paper, Glossy paper, Bond paper, Photo paper, Matte paper, Heavy paper, Satin paper |
| Media formats | |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A4 |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Wi-Fi | No |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Mobile printing technologies | HP ePrint |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details | |
| Scan technology | CIS |
| Print margin cut-sheet | 3 x 22 x 3 x 3 |
| Direct printing | Yes |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Box contents | HP DesignJet T2600 Multifuntion Printer, printer stand and media bin, 15.6" touchscreen, spindles (x2), printheads, introductory ink cartridges, user guide, power cords |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 940 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193808483226 |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Certification | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC) |
| Control type | Touch |
| Storage media | HDD |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 15.6" |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Design | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 15.6" |
| Brand-specific features | |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP ePrint | Yes |
| HP Web Jetadmin | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193808483226 |
| Power | |
| Power supply | 120 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 10 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 940 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 745 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 51 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 126 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 14 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 54.7" (1390 mm) |
| Package width | 58.1" (1477 mm) |
| Package depth | 30.2" (767 mm) |
| Depth | 29.9" (760 mm) |
| Package height | 31.5" (800 mm) |
| Height | 48.8" (1240 mm) |
| Package weight | 313.1 lbs (142 kg) |
| Weight | 240.3 lbs (109 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 58.1" (1477 mm) |
| Package depth | 30.2" (767 mm) |
| Package height | 31.5" (800 mm) |
| Package weight | 313.1 lbs (142 kg) |
| Bundled software | HP Click, HP mobile, ePrint and iOS/Android support plus the HP Smart app for mobile, HP Web Jetadmin, HP JetAdvantage Security Manager, HP Click Driver for Windows 11 |
| Manual | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Click, HP mobile, ePrint and iOS/Android support plus the HP Smart app for mobile, HP Web Jetadmin, HP JetAdvantage Security Manager, HP Click Driver for Windows 11 |
| Certificates | |
| Electromagnetic compatibility | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC) |
| Certification | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC) |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Click, HP mobile, ePrint and iOS/Android support plus the HP Smart app for mobile, HP Web Jetadmin, HP JetAdvantage Security Manager, HP Click Driver for Windows 11 |
| Manual | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Singapore |
| Other features | |
| Touchscreen | Yes |
| Electromagnetic compatibility | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC) |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| UNSPSC-code | 43212104 |
You may also be interested in
| Product |
HP Designjet T2600dr 36-in PostScript...
Login for pricing
|
HP Designjet T2600dr 36-in PostScript...
Login for pricing
|
HP Designjet Z6 Pro 64-in Printer
Login for pricing
|
HP DesignJet T950 36-in Multifunction...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
3EK15B#BCB
|
3EK15A#B1K
|
2QU25A#B1K
|
2Y9H3G#BCB
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Maximum print size |
914 x 1219 mm
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum resolution |
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
N/A
|
| Print technology |
Thermal Inkjet
|
Thermal Inkjet
|
Thermal Inkjet
|
N/A
|
| Number of print cartridges |
5 to 6
|
5 to 6
|
5 to 6
|
N/A
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
N
|
N/A
|
| Copying |
Colour copying
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| USB port |
N
|
N
|
N
|
N/A
|














