We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 730 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge
SKU
P2V63A
Login for pricing
In stock
HP 730 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge, HP DesignJet T1700 Printer series, Thermal inkjet, Magenta, Home, Singapore, 7.95" (202 mm)
UNSPSC: 44103110
- Achieve bright color, bold image quality on plain papers—the ideal fit for technical document printing. Work uninterrupted with trouble-free performance and fast-drying prints. Original HP inks maximize printhead life, help lower cost of ownership.
- Ideal for sharp lines and bright color reproduction of GIS maps and technical documents on plain papers and media commonly used by CAD, GIS application users.
- Ink cartridge
| SKU | P2V63A |
|---|---|
| EAN | 0190781726944 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 730 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge. Compatibility: HP DesignJet T1700 Printer series, Print technology: Thermal inkjet, Printing colors: Magenta. Width: 7.95" (202 mm), Depth: 5.08" (129 mm), Height: 1.57" (40 mm). Package width: 7.95" (202 mm), Package depth: 5.08" (129 mm), Package height: 1.57" (40 mm). Number of cartons per pallet: 84 pc(s), Quantity per pallet: 1680 pc(s), Number of layers per pallet: 6 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 40 x 48 x 59.1", Pallet weight (imperial): 1010.82 lbs
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Magenta |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Home |
| Compatibility | HP DesignJet T1700 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.95" (202 mm) |
| Depth | 5.08" (129 mm) |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Weight | 7.41 oz (210 g) |
| Package width | 7.95" (202 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.57" (40 mm) |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.95" (202 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.57" (40 mm) |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz (210 g) |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Magenta |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 1010.82 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 59.1" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 1010.8 lbs (458.5 kg) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 1010.82 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 59.1" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Pallet gross width | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross height | 59.1" (150.1 cm) |
| Master (outer) case width | 14.3" (364 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 11.5 lbs (5.22 kg) |
| Master (outer) case length | 8.58" (218 mm) |
| Master (outer) case height | 9.02" (229 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 1010.8 lbs (458.5 kg) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 1010.82 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 59.1" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 730 130-ml Magenta DesignJet Ink Ca...
Login for pricing
|
Hot Product
C9405A (70) Printhead cyan, 130ml
Login for pricing
|
Popular
C9406A (70) Printhead magenta, 130ml
Login for pricing
|
C9407A (70) Printhead black, 130ml
Login for pricing
|
C9404A (70) Printhead black matt, 130ml
Login for pricing
|
New
C9410A (70) Ink cartridge gray, 130ml
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2V63A
|
C9405A
|
C9406A
|
C9407A
|
C9404A
|
C9410A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|












