We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000
SKU
SXS2000/4000G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000, 4 TB, USB Type-C, 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 2000 MB/s, Black, Silver
UNSPSC: 43201827
- Speeds up to 2,000MB/s* with USB 3.2 Gen 2x2
- Capacities up to 4TB**
- Compact, pocket-sized form factor
- IP55 rating**** with removable rubber sleeve
| SKU | SXS2000/4000G |
|---|---|
| EAN | 0740617327328 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000. SSD capacity: 4 TB. USB connector: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). Read speed: 2000 MB/s, Write speed: 2000 MB/s. Product color: Black, Silver
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal, Plastic, Rubber |
| Protection features | Dust resistant |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Solid state drive | |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal, Plastic, Rubber |
| Protection features | Dust resistant |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.28" (32.6 mm) |
| Depth | 2.74" (69.5 mm) |
| Height | 0.531" (13.5 mm) |
| Weight | 2.06 oz (58.3 g) |
| Package width | 4.38" (111.2 mm) |
| Package depth | 1.63" (41.4 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 4.25 oz (120.5 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.38" (111.2 mm) |
| Package depth | 1.63" (41.4 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 4.25 oz (120.5 g) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case length | 18.5" (469.9 mm) |
| Master (outer) case height | 7.5" (190.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 6.35 lbs (2.88 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD...
Login for pricing
|
Apricorn Aegis Padlock 3.0 2 TB USB Ty...
Login for pricing
|
Popular
Apricorn Aegis Padlock 3.0 4 TB USB Ty...
Login for pricing
|
New
Axiom AXG100507 external solid state d...
Login for pricing
|
Bestseller
Rocstor Rocsecure EX32 4 TB USB Type-C...
Login for pricing
|
Recommended
DataLocker DL4 FE 1 TB USB Type-C 3.2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SXS2000/4000G
|
A25-3PL256-S2000
|
A25-3PL256-S4000
|
AXG100507
|
E68024-01
|
DL4-SSD-1TB-FE
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Axiom
|
Rocstor
|
DataLocker
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| SSD capacity |
N/A
|
1600GB to 2048GB
|
N/A
|
1600GB to 2048GB
|
N/A
|
960GB to 1024GB
|
| USB version |
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|




