We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 1000G PORTABLE SSD XS2000
SKU
SXS2000/1000G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 1000G PORTABLE SSD XS2000, 1 TB, USB Type-C, 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 2000 MB/s, Black, Silver
UNSPSC: 43201827
- Speeds up to 2,000MB/s* with USB 3.2 Gen 2x2
- Capacities up to 4TB**
- Compact, pocket-sized form factor
- IP55 rating**** with removable rubber sleeve
| SKU | SXS2000/1000G |
|---|---|
| EAN | 0740617321340 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 1000G PORTABLE SSD XS2000. SSD capacity: 1 TB. USB connector: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). Read speed: 2000 MB/s, Write speed: 2000 MB/s. Product color: Black, Silver
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Solid state drive | |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.28" (32.6 mm) |
| Depth | 2.74" (69.5 mm) |
| Height | 0.531" (13.5 mm) |
| Weight | 2.06 oz (58.3 g) |
| Package width | 4.38" (111.2 mm) |
| Package depth | 1.63" (41.4 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 4.25 oz (120.5 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.38" (111.2 mm) |
| Package depth | 1.63" (41.4 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 4.25 oz (120.5 g) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case length | 18.5" (469.9 mm) |
| Master (outer) case height | 7.5" (190.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 6.35 lbs (2.88 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 1000G PORTABLE SSD...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru U3-2HDWP-1TS external...
Login for pricing
|
Hot Product
Rocstor CommanderX EC31 1 TB USB Type-...
Login for pricing
|
Rocstor Rocsecure EX31, 1TB SSD Black,...
Login for pricing
|
Popular
Rocstor CommanderX EC31 2 TB Silver
Login for pricing
|
New
Apricorn AFL3-S500 external solid stat...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SXS2000/1000G
|
U3-2HDWP-1TS
|
C280KK-01
|
E634KK-01
|
C280LL-01
|
AFL3-S500
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kanguru
|
Rocstor
|
Rocstor
|
Rocstor
|
Apricorn
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Silver
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
| Wi-Fi |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
960GB to 1024GB
|
960GB to 1024GB
|
960GB to 1024GB
|
960GB to 1024GB
|
1600GB to 2048GB
|
500GB to 512GB
|
| USB version |
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
N/A
|
USB Type-C
|
USB Type-A
|




