We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet 3x500-sheet Feeder and Stand
SKU
CF242A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet 3x500-sheet Feeder and Stand, Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series, 1500 sheets, China, Enterprise, Business, 21.4" (543 mm), 23.1" (586 mm)
UNSPSC: 44101705
- Minimize printing interruptions and save time, using a different paper tray for each paper type. With multiple paper types ready to print, there's no need to waste time switching paper types in and out of paper trays.
- Expand your printer capacity by up to 1500 sheets—ideal for high-volume printing environments. An increased paper capacity keeps multiple users printing with fewer stops and interruptions.
- Support a wide variety of paper types and sizes—letter, legal, 11 x 17 in, A3, A4, B5, and more.
| SKU | CF242A |
|---|---|
| EAN | 0887111017628 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | LaserJet |
HP LaserJet 3x500-sheet Feeder and Stand. Compatibility: Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series, Maximum input capacity: 1500 sheets, Country of origin: China. Width: 21.4" (543 mm), Depth: 23.1" (586 mm), Height: 16.3" (415 mm). Package width: 35.4" (899 mm), Package depth: 33.2" (844 mm), Package height: 22.7" (576 mm). Custom media sizes: 148 x 210 to 297 x 431 mm
| Features | |
|---|---|
| Maximum input capacity | 1500 sheets |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Compatibility | Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21.4" (543 mm) |
| Depth | 23.1" (586 mm) |
| Height | 16.3" (415 mm) |
| Weight | 65.7 lbs (29.8 kg) |
| Package width | 35.4" (899 mm) |
| Package depth | 33.2" (844 mm) |
| Package height | 22.7" (576 mm) |
| Package weight | 82.9 lbs (37.6 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 35.4" (899 mm) |
| Package depth | 33.2" (844 mm) |
| Package height | 22.7" (576 mm) |
| Package weight | 82.9 lbs (37.6 kg) |
| Paper handling | |
| Maximum input capacity | 1500 sheets |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 148 x 210 to 297 x 431 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017628 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017628 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 148 x 210 to 297 x 431 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP LaserJet 3x500-sheet Feeder and Stand
Login for pricing
|
HP LaserJet 1500-sheet High-capacity I...
Login for pricing
|
Bestseller
HP LaserJet 3x550-sheet Paper Feeder w...
Login for pricing
|
Hot Product
HP LaserJet 1x550-sheet and 2000-sheet...
Login for pricing
|
New
HP LaserJet 2700-sheet High Capacity P...
Login for pricing
|
Xerox 097S04908 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF242A
|
T0F54A
|
J8J93A
|
J8J92A
|
T3V30A
|
097S04908
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Xerox
|








