We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Color LaserJet 2100 Sheet High Capacity Paper Tray/Stand
SKU
9V9E7A
Login for pricing
In stock
HP Color LaserJet 2100 Sheet High Capacity Paper Tray/Stand, HP Color LaserJet Enterprise 6700dn 6QN33A, HP Color LaserJet Enterprise 6701dn 58M42A, HP Color..., 2100 sheets, China, Enterprise, Business, Paper (plain, light, intermediate, light bond, bond, recycled, mid-weight, heavy, mid-weight..., 20.5" (520 mm)
UNSPSC: 44101705
- Reduce trips to the printer to reload paper with this paper input accessory. Print more pages without having to reload paper.
- The HP Color LaserJet 2100 sheet High Capacity Paper Tray/Stand enables printing on different types of paper. It supports A4, letter and legal paper.
- Help individuals and workteams save time and be more productive with additional paper capacity of 2,100 sheets. Use the wheeled stand to relocate the printer to where it's needed.
| SKU | 9V9E7A |
|---|---|
| EAN | 0198122291168 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP Color LaserJet 2100 Sheet High Capacity Paper Tray/Stand. Compatibility: HP Color LaserJet Enterprise 6700dn 6QN33A, HP Color LaserJet Enterprise 6701dn 58M42A, HP Color..., Maximum input capacity: 2100 sheets, Country of origin: China. Media types supported: Paper (plain, light, intermediate, light bond, bond, recycled, mid-weight, heavy, mid-weight.... Width: 20.5" (520 mm), Depth: 20.5" (520 mm), Height: 15.5" (393 mm). Package width: 31.2" (793 mm), Package depth: 29.8" (758 mm), Package height: 21.3" (540 mm). Quantity per pallet: 3 pc(s), Number of layers per pallet: 3 pc(s), Pallet weight: 356.7 lbs (161.8 kg)
| Features | |
|---|---|
| Maximum input capacity | 2100 sheets |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Compatibility | HP Color LaserJet Enterprise 6700dn 6QN33A, HP Color LaserJet Enterprise 6701dn 58M42A, HP Color LaserJet Enterprise X654dn 6QQ00A, HP Color LaserJet Enterprise X65455dn 49L02A, HP Color LaserJet Enterprise X65465dn 49L04A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zf 6QN36A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfsw 6QN37A, HP Color LaserJet Flow MFP 6800zfw+ 6QN38A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X677zs 6QQ02A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X677z+ 6QQ03A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X67755zs 49K87A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X67765zs 49K91A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X67755z+ 49K88A, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP X67765z+ 49K92A |
| Media formats | |
| Media types supported | Paper (plain, light, intermediate, light bond, bond, recycled, mid-weight, heavy, mid-weight glossy, heavy glossy, extra heavy, extra heavy glossy, cardstock, card glossy), color transparency, labels, letterhead, envelope, preprinted, prepunched, colored, rough, opaque film, user-defined |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.5" (520 mm) |
| Depth | 20.5" (520 mm) |
| Height | 15.5" (393 mm) |
| Weight | 46.7 lbs (21.2 kg) |
| Package width | 31.2" (793 mm) |
| Package depth | 29.8" (758 mm) |
| Package height | 21.3" (540 mm) |
| Package weight | 54 lbs (24.5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 31.2" (793 mm) |
| Package depth | 29.8" (758 mm) |
| Package height | 21.3" (540 mm) |
| Package weight | 54 lbs (24.5 kg) |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum input capacity | 2100 sheets |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44101727 |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 356 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 31.3 x 29.9 x 68.8" (795 x 760 x 1747 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 31.1 x 29.92 x 68.78" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Custom media sizes | 101.6 x 148 to 215.9 x 355.6 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 356.7 lbs (161.8 kg) |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 356 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 31.3 x 29.9 x 68.8" (795 x 760 x 1747 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 31.1 x 29.92 x 68.78" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101727 |
| Custom media sizes | 101.6 x 148 to 215.9 x 355.6 mm |
| Pallet gross weight | 356.7 lbs (161.8 kg) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 356 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 31.3 x 29.9 x 68.8" (795 x 760 x 1747 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 31.1 x 29.92 x 68.78" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Color LaserJet 2100 Sheet High Capa...
Login for pricing
|
HP LaserJet 3x500-sheet Feeder and Stand
Login for pricing
|
Hot Product
HP LaserJet 2100 Sheet Paper Tray
Login for pricing
|
Bestseller
HP LaserJet 3x550-sheet Paper Feeder w...
Login for pricing
|
Recommended
HP LaserJet Stapler/Stacker/Mailbox
Login for pricing
|
Popular
HP Color LaserJet 2x550-sheet Feeder a...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9V9E7A
|
CF242A
|
L0H18A
|
J8J93A
|
L0H20A
|
T3V29A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|












