We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Standard Mouse
SKU
K52802WW
Login for pricing
In stock
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Standard Mouse, Black, MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids, 3.35 lbs (1.52 kg), 3.35 lbs (1.52 kg), 6.42" (16.3 cm), 9.41" (23.9 cm)
UNSPSC: 43211806
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
- Ultra-soft feel with a premium exterior that is supported by gel-cushioned padding to provide unmatched quality and comfort
- Ergonomist approved to provide optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored*dimensions, and unique curved design
- Professional-level design options provide functional and sophisticated low-profile elegance
- Ideal for a mouse higher than 1”
| SKU | K52802WW |
|---|---|
| EAN | 0085896528029 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |

Ergonomist Approved
Designed with ergonomist input and approval to provide you with optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored dimensions, and a unique curve design, the wrist rest helps minimize the impact of repetitive strain on your hands. Combining unmatched softness with ergonomic science, it’s perfect for work and play.

Professional-Level Design
Provides functional and sophisticated low-profile elegance. Non-skid rubber backing keeps the rest from slipping whether you’re working or gaming.

Wipe down protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Standard Mouse. Product color: Black, Certification: MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids. Pallet weight: 3.35 lbs (1.52 kg), Pallet net weight: 3.35 lbs (1.52 kg), Pallet width: 6.42" (16.3 cm)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Pallet net weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Pallet gross weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 6.42" (16.3 cm) |
| Pallet gross length | 9.41" (23.9 cm) |
| Pallet gross height | 8.9" (22.6 cm) |
| Pallet net weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Pallet gross weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for St...
Login for pricing
|
Recommended
Allsop 29809 wrist rest Black
Login for pricing
|
Kensington Wrist Pillow wrist rest Black
Login for pricing
|
Popular
Allsop 26226 wrist rest Blue
Login for pricing
|
Allsop 29808 wrist rest Black
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes 9178201 wrist rest Gel, Polyu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K52802WW
|
29809
|
L22801US
|
26226
|
29808
|
9178201
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Allsop
|
Kensington
|
Allsop
|
Allsop
|
Fellowes
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|







