We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Mechanical & Gaming Keyboards
SKU
K52798WW
Login for pricing
In stock
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Mechanical & Gaming Keyboards, MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids, 3.35 lbs (1.52 kg), 3.35 lbs (1.52 kg), 7.83" (19.9 cm), 23.9" (60.7 cm), 6.38" (16.2 cm)
UNSPSC: 43211806
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
- Ultra-Soft Feel*The premium exterior is supported by gel-cushioned padding to provide unmatched quality and comfort. Offering the softest and most durable materials available, this wrist rest resists sticking to your skin and easily wipes clean.
- Ergonomist Approved*Designed with ergonomist input and approval to provide you with optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored dimensions, and a unique curve design, the wrist rest helps minimize the impact of repetitive strain on your hands. Combining unmatched softness and durability with ergonomic science, it’s perfect for work and play.
- Professional-Level Design*Provides functional and sophisticated low-profile elegance. Non-skid rubber backing keeps the rest from slipping whether you’re working or gaming.
- Designed for keyboards with a front height of more than 20mm
| SKU | K52798WW |
|---|---|
| EAN | 0085896527985 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |

Professional-Level Design
Provides functional and sophisticated low-profile elegance. Non-skid rubber backing keeps the rest from slipping whether you’re working or gaming.

Wipe down protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Mechanical & Gaming Keyboards. Certification: MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids. Pallet weight: 3.35 lbs (1.52 kg), Pallet net weight: 3.35 lbs (1.52 kg), Pallet width: 7.83" (19.9 cm)
| Features | |
|---|---|
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet net weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Pallet gross weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 7.83" (19.9 cm) |
| Pallet gross length | 23.9" (60.7 cm) |
| Pallet gross height | 6.38" (16.2 cm) |
| Pallet net weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Pallet gross weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington ErgoSoft™ Wrist Rest for Me...
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes 91737 wrist rest Gel Graphite
Login for pricing
|
Popular
3M WR310LE wrist rest Black
Login for pricing
|
3M WR309LE wrist rest Black
Login for pricing
|
Hot Product
Fellowes Microban Protection wrist res...
Login for pricing
|
3M WR340LE wrist rest Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K52798WW
|
91737
|
WR310LE
|
WR309LE
|
9175301
|
WR340LE
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Fellowes
|
3M
|
3M
|
Fellowes
|
3M
|
| Product colour |
N/A
|
Graphite
|
Black
|
Black
|
Graphite
|
Black
|








