We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp EP-C131 Digital signage flat panel 13.3" Wi-Fi UXGA White
SKU
EP-C131
Login for pricing
In stock
13.3" ePaper, 1600 x 1200, USB-C, Bluetooth, WLAN, 306.4 x 229.9 x 20.9 mm
UNSPSC: 43211902
- Zero power consumption – playback of static digital images with zero power consumption, electric power is only needed when changing content
- Unimpaired readability – even under brightest ambient conditions, low reflective, paper-like presentation of static images
- Great visual performance – ACeP colour performance, great contrast, wide viewing angles and fine resolution for ergonomic presentation of content
- Easy content management – simple and convenient configuration and content distribution via PC, USB, Wifi or Bluetooth
- Quick and flexible installation – provisioning of power cable is not mandatory, landscape, portrait, face up and face down operation supported
| SKU | EP-C131 |
|---|---|
| EAN | 0074000703247 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sharp ePaper Displays - groundbreaking advance in energy-efficient signage technology
A groundbreaking advance in energy-efficient signage technology, the ePaper Display consumes a remarkable zero watts when presenting content. Taking only minimal power draw when content changes, innovation in ePaper signage is making a significant step forward toward the carbon-neutral era.
A digital alternative to paper posters, full colour ePaper presents static content that’s always on display, but might need regular updating, such as POS promotions, menu boards and allergen information in retail and hospitality locations, or timetables, check-in, and gate information in transportation settings. Visible in bright environments, with a paper-like appearance that’s easy on the eyes with no reflections nor blue light, ePaper is signposting for sustainability and viewer comfort.
An integrated SoC secures smart and future proof operation, driving content via selected CMS partners, or enjoy the simplest content management using USB, Wifi or Bluetooth.
The ultra-light weight ePaper display can be hung like a picture frame or free standing in any orientation. Capable of being powered by battery with no need for a power cable, it demands little in the way of installation and even less during operation.
A groundbreaking advance in energy-efficient signage technology, the ePaper Display consumes a remarkable zero watts when presenting content. Taking only minimal power draw when content changes, innovation in ePaper signage is making a significant step forward toward the carbon-neutral era.
A digital alternative to paper posters, full colour ePaper presents static content that’s always on display, but might need regular updating, such as POS promotions, menu boards and allergen information in retail and hospitality locations, or timetables, check-in, and gate information in transportation settings. Visible in bright environments, with a paper-like appearance that’s easy on the eyes with no reflections nor blue light, ePaper is signposting for sustainability and viewer comfort.
An integrated SoC secures smart and future proof operation, driving content via selected CMS partners, or enjoy the simplest content management using USB, Wifi or Bluetooth.
The ultra-light weight ePaper display can be hung like a picture frame or free standing in any orientation. Capable of being powered by battery with no need for a power cable, it demands little in the way of installation and even less during operation.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 13.3" |
| Display resolution | 1600 x 1200 pixels |
| HD type | UXGA |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI port | No |
| USB ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | White |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 12.1" (306.4 mm) |
| Display depth | 0.823" (20.9 mm) |
| Display height | 9.05" (229.9 mm) |
| Display weight | 24.7 oz (700 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 14.4" (365 mm) |
| Package depth | 4.88" (124 mm) |
| Package height | 11.8" (299 mm) |
| Package weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Power adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Stand included | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Stand included | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Sharp EP-C131 Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Hot Product
LG 75UL3J-E signage display Digital si...
Login for pricing
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2403LM 23.8"...
Login for pricing
|
Recommended
Elo Touch Solutions 4363L 42.5" L...
Login for pricing
|
Elo Touch Solutions 3263L 31.5" L...
Login for pricing
|
Popular
Elo Touch Solutions E659596 signage di...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EP-C131
|
75UL3J-E
|
E659395
|
E344056
|
E343872
|
E659596
|
| Manufacturer |
Sharp
|
LG
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
White
|
Blue
|
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
3
|
1
|
2
|
1
|
N/A
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
IPS
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| HD type |
UXGA
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





