We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/s 260-pin SO-DIMM
SKU
KVR32S22S8/16
Login for pricing
In stock
Kingston Technology ValueRAM , 16 GB, 1 x 16 GB, DDR4, 260-pin SO-DIMM
UNSPSC: 43201402
- Power Supply: VDD = 1.2V Typical
- VDDQ = 1.2V Typical
- VPP = 2.5V Typical
- VDDSPD = 2.2V to 3.6V
- Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
- data, strobe, and mask signals
- Low-power auto self refresh (LPASR)
- Data bus inversion (DBI) for data bus
- On-die VREFDQ generation and calibration
- Single-rank
- On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
- 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
- Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
- via the mode register set (MRS)
- Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
- Fly-by topology
- Terminated control command and address bus
- PCB: Height 1.18” (30.00mm)
- RoHS Compliant and Halogen-Free
| SKU | KVR32S22S8/16 |
|---|---|
| EAN | 0740617310894 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ValueRAM |
Kingston Technology ValueRAM . Component for: Laptop, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory form factor: 260-pin SO-DIMM, CAS latency: 22
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Country of origin | Taiwan |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2.74" (69.6 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Hot Product
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module
Login for pricing
|
Axiom VGP-MM1024I-AX memory module 1 G...
Login for pricing
|
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Popular
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR32S22S8/16
|
90Y3105-AX
|
VGP-MM1024I-AX
|
A6222873-AX
|
647903-B21-AX
|
AXG50393293/1
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
N/A
|
DDR
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
N/A
|
184-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
N/A
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
N/A
|
1 x 1 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|





