We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w/256bit Encryption
SKU
IKLP50/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w/256bit Encryption, 64 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 145 MB/s, Cap, Silver
UNSPSC: 43202010
- FIPS 197 Certified with XTS-AES 256-bit Encryption
- Brute Force and BadUSB Attack Protection
- Multi-Password (Admin and User) Option with Complex/Passphrase modes
- New Passphrase Mode
- Automatic Personal Cloud Backup
- Additional Security Features
| SKU | IKLP50/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617329360 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronKey |
Kingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w/256bit Encryption. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 145 MB/s, Write speed: 115 MB/s. Form factor: Cap. Password protection. Weight: 0.952 oz (27 g). Product color: Silver
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 115 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 115 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Cap |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Management features | Password reset |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.732" (18.6 mm) |
| Weight | 0.952 oz (27 g) |
| Height | 0.378" (9.6 mm) |
| Depth | 2.38" (60.6 mm) |
| Package depth | 0.42" (10.7 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.64 oz (46.5 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.42" (10.7 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.64 oz (46.5 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.2 oz (543.4 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology IronKey 64GB IKLP5...
Login for pricing
|
Hot Product
iStorage Kanguru SS3 USB flash drive 1...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender Elite30 32GB...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender Elite30 64GB...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru FlashTrust USB 3.0 64...
Login for pricing
|
Popular
Edge diskGO USB flash drive 16 GB USB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IKLP50/64GB
|
KF3WP-128G
|
KDFE30-32G
|
KDFE30-64G
|
WP-KFT3-64G
|
PE231910
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Edge
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|







