We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology IronKey 32GB D500S FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256
SKU
IKD500S/32GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology IronKey 32GB D500S FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256, 32 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 260 MB/s, Cap, Black
UNSPSC: 43202010
- FIPS 140-3 Level 3 Validated for flagship military-grade security
- Trusted supply chain for additional security compliance for government, military and enterprise uses
- Multi-password option with Complex/Passphrase modes
- Industry-first Dual Hidden Partition option
- Crypto-Erase password for compromising situations
- Rugged zinc casing for penetration attack protection, military-standard shock and vibration protection, IP67 waterproof/dustproof*,**
- User-friendly interface
- Fully customisable features
| SKU | IKD500S/32GB |
|---|---|
| EAN | 0740617334807 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronKey |
Kingston Technology IronKey 32GB D500S FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256. Capacity: 32 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 260 MB/s, Write speed: 190 MB/s. Form factor: Cap. Password protection. Weight: 1.76 oz (50 g). Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 190 MB/s |
| Read speed | 260 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 190 MB/s |
| Read speed | 260 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x, Linux Kernel 4.4+ |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 140-3 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Waterproof up to | 47.2" (1.2 m) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Crash proof, Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof, Waterproof |
| Certification | IP67 |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Zinc |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 140-3 |
| Hardware encryption | Yes |
| Read-only function | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Fast secure erase | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Management features | Password reset |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Height | 0.394" (10 mm) |
| Depth | 3.13" (79.5 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package height | 2.75" (69.8 mm) |
| Package weight | 2.74 oz (77.6 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package height | 2.75" (69.8 mm) |
| Package weight | 2.74 oz (77.6 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Crash proof, Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof, Waterproof |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x, Linux Kernel 4.4+ |
| Certification | IP67 |
| Housing material | Zinc |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x, Linux Kernel 4.4+ |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 5.5" (139.7 mm) |
| Master (outer) case length | 6.5" (165.1 mm) |
| Master (outer) case height | 6" (152.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 30.5 oz (863.8 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology IronKey 32GB D500S...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend JetFlash 780, 32GB USB flash...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru Defender Elite30 128G...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender Elite30 64GB...
Login for pricing
|
Popular
iStorage Kanguru FlashTrust USB 3.0 64...
Login for pricing
|
Edge diskGO USB flash drive 32 GB USB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IKD500S/32GB
|
TS32GJF780
|
KDFE30-128G
|
KDFE30-64G
|
WP-KFT3-64G
|
PE231927
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Edge
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|









