We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology IronKey 128GB Keypad 200, FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256 Hardware Encrypted
SKU
IKKP200/128GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology IronKey 128GB Keypad 200, FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256 Hardware Encrypted, 128 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 145 MB/s, Sleeve, Blue
UNSPSC: 43202010
- FIPS 140-3 Level 3 Validated for flagship military-grade security
- OS/device independent
- Multi-PIN (Admin and User) option
- Global or Session Read-Only option
| SKU | IKKP200/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617330069 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronKey |
Kingston Technology IronKey 128GB Keypad 200, FIPS 140-3 Lvl 3 AES-256 Hardware Encrypted. Capacity: 128 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 145 MB/s, Write speed: 115 MB/s. Form factor: Sleeve. Keypad integrated, Password protection. Weight: 0.882 oz (25 g). Product color: Blue
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 115 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Form factor | Sleeve |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 115 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad number of keys | 11 |
| Keypad integrated | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | FIPS 140-3, 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Pin |
| Protection features | Waterproof, Dust resistant |
| Form factor | Sleeve |
| Security | |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad number of keys | 11 |
| Keypad integrated | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | FIPS 140-3, 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | Yes |
| Read-only function | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.791" (20.1 mm) |
| Weight | 0.882 oz (25 g) |
| Height | 0.417" (10.6 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Package depth | 0.49" (12.4 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.7 oz (48.2 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.49" (12.4 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.7 oz (48.2 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Pin |
| Protection features | Waterproof, Dust resistant |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 16.4 oz (463.6 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology IronKey 128GB Keyp...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend JetFlash 750, 64GB USB flash...
Login for pricing
|
Popular
Apricorn Aegis Secure Key 3.0 USB flas...
Login for pricing
|
Recommended
Apricorn Aegis Secure Key 3.0 USB flas...
Login for pricing
|
Apricorn Aegis Secure Key 3.0 USB flas...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender 3000 USB fla...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IKKP200/128GB
|
TS64GJF750K
|
ASK3-120GB
|
ASK3-240GB
|
ASK3-60GB
|
KDF3000-128G
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Kanguru
|
| Form factor |
Sleeve
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Brown
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
100GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
50GB to 64GB
|
128GB to 256GB
|













