We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 128GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Blue
SKU
DTXG2/128GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 128GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Blue, 128 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Cap, 0.316 oz (8.96 g), Black, Blue
UNSPSC: 43202010
- Color options by capacity
- Practical cap protects the connector
- USB 3.2 Gen 1 compatibility
| SKU | DTXG2/128GB |
|---|---|
| EAN | 0740617353846 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 128GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Blue. Capacity: 128 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Cap. Weight: 0.316 oz (8.96 g). Product color: Black, Blue
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 26 Tahoe |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Form factor | Cap |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.843" (21.4 mm) |
| Weight | 0.316 oz (8.96 g) |
| Height | 0.409" (10.4 mm) |
| Depth | 2.39" (60.8 mm) |
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.539 oz (15.3 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.539 oz (15.3 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan, China |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.8" (121.9 mm) |
| Master (outer) case length | 7.6" (193 mm) |
| Master (outer) case height | 4.35" (110.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 16.1 oz (457.6 g) |
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology DataTraveler 128GB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim 64GB Store 'n' Go U...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim VB-FD3-016-V3B
Login for pricing
|
SanDisk 32GB Cruzer Blade USB flash dr...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim 97408 USB flash drive 32 GB U...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk 32GB Cruzer Glide USB flash dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTXG2/128GB
|
97005
|
49172
|
SDCZ50-032G-A46
|
97408
|
SDCZ60-032G-A46
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
slide
|
capless
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
Red
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|





