We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology Canvas Go! Plus 512GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30
SKU
SDG4/512GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology Canvas Go! Plus 512GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30, 512 GB, SDXC, Class 10, UHS-I, 200 MB/s, 160 MB/s
UNSPSC: 43202005
- Superior transfer speeds of up to 200MB/s*
- Ideal for shooting 4K UHD video and burst-mode photography on your DSLR
- U3 & V30 speed rating
- Durable***
| SKU | SDG4/512GB |
|---|---|
| EAN | 0740617347760 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Canvas Go! Plus |
Kingston Technology Canvas Go! Plus 512GB SDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s C10 UHS-I U3 V30. Capacity: 512 GB, Flash card type: SDXC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 200 MB/s, Write speed: 160 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 160 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 512 GB |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.0811 oz (2.3 g) |
| Width | 1.26" (32 mm) |
| Depth | 0.945" (24 mm) |
| Height | 0.0827" (2.1 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.468 oz (13.3 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13 oz (369 g) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kingston Technology Canvas Go! Plus 51...
Login for pricing
|
Transcend 16GB, CF Card, MLC, 133X
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend CompactFlash Card 1000x 16GB...
Login for pricing
|
Popular
Transcend 32GB, CF Card, MLC, 133X
Login for pricing
|
Transcend CF170 16 GB CompactFlash MLC
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend CF170 32 GB CompactFlash MLC
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDG4/512GB
|
TS16GCF133
|
TS16GCF1000
|
TS32GCF133
|
TS16GCF170
|
TS32GCF170
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
256GB and more
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|





