We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 3840G DC600ME (Mixed-Use) 2.5" Enterprise SATA SSD
SKU
SEDC600ME/3840G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 3840G DC600ME (Mixed-Use) 2.5" Enterprise SATA SSD, 3.84 TB, 2.5", 560 MB/s, 6 Gbit/s
UNSPSC: 43201830
- Designed for data center environments
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- AES 256-bit encryption with DC600ME
- Capacities of up to 7.68TB*
| SKU | SEDC600ME/3840G |
|---|---|
| EAN | 0740617347319 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 3840G DC600ME (Mixed-Use) 2.5" Enterprise SATA SSD. SSD capacity: 3.84 TB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 560 MB/s, Write speed: 530 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: Server/workstation
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Write latency | 70 µs |
| Read latency | 130 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 70 µs |
| Read latency | 130 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Power | |
| Power consumption (average) | 1.45 W |
| Power consumption (write) | 3.6 W |
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 70 µs |
| Read latency | 130 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Weight | 2.5 oz (71 g) |
| Height | 0.276" (7 mm) |
| Depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.36" (9.14 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 3.29 oz (93.2 g) |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.36" (9.14 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 3.29 oz (93.2 g) |
| Package type | Hanging box |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.23 lbs (1.01 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.23 lbs (1.01 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
New
Kingston Technology 3840G DC600ME (Mix...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend MTS800 512 GB M.2 Serial ATA...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend SSD420I 512 GB 2.5" Ser...
Login for pricing
|
Popular
Axiom Enterprise EV200 960 GB 2.5"...
Login for pricing
|
Recommended
Axiom Enterprise EV200 1.92 TB 2.5&quo...
Login for pricing
|
Axiom Enterprise EV200 1.92 TB 2.5&quo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SEDC600ME/3840G
|
TS512GMTS800
|
TS512GSSD420I
|
SSDEV20DF960-AX
|
SSDEV20HB1T9-AX
|
SSDEV20IC1T9-AX
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory type |
3D TLC NAND
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
| SSD capacity |
N/A
|
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|













