We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 2TB XS1000 External USB 3.2 Gen 2 Portable Solid State Drive
SKU
SXS1000/2000G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 2TB XS1000 External USB 3.2 Gen 2 Portable Solid State Drive, 2 TB, USB Type-C, 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 1050 MB/s, Black
UNSPSC: 43201827
- Compact, pocket-sized form factor
- Speeds up to 1050MB/s* with USB 3.2 Gen 2
- Increased storage up to 2TB**
| SKU | SXS1000/2000G |
|---|---|
| EAN | 0740617338508 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 2TB XS1000 External USB 3.2 Gen 2 Portable Solid State Drive. SSD capacity: 2 TB. USB connector: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). Read speed: 1050 MB/s, Write speed: 1000 MB/s. Product color: Black
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Solid state drive | |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS 13, iOS 13.4, iPadOS 13, iOS 14, iPadOS 14, iOS 14.5, iPadOS 17.1.1, iOS 15, iPadOS 17.4, iOS 16, iPadOS 17.5 |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS 13, iOS 13.4, iPadOS 13, iOS 14, iPadOS 14, iOS 14.5, iPadOS 17.1.1, iOS 15, iPadOS 17.4, iOS 16, iPadOS 17.5 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.28" (32.6 mm) |
| Depth | 2.74" (69.5 mm) |
| Height | 0.531" (13.5 mm) |
| Weight | 1.58 oz (44.8 g) |
| Package width | 3.25" (82.5 mm) |
| Package depth | 0.95" (24.1 mm) |
| Package height | 4.85" (123.2 mm) |
| Package weight | 2.23 oz (63.3 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 3.25" (82.5 mm) |
| Package depth | 0.95" (24.1 mm) |
| Package height | 4.85" (123.2 mm) |
| Package weight | 2.23 oz (63.3 g) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS 13, iOS 13.4, iPadOS 13, iOS 14, iPadOS 14, iOS 14.5, iPadOS 17.1.1, iOS 15, iPadOS 17.4, iOS 16, iPadOS 17.5 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.5" (139.7 mm) |
| Master (outer) case length | 8.75" (222.2 mm) |
| Master (outer) case height | 7.25" (184.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.47 lbs (1.12 kg) |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 2TB XS1000 Externa...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru UltraLock 1 TB USB Ty...
Login for pricing
|
New
Seagate One Touch STKG2000400 external...
Login for pricing
|
Popular
SanDisk Extreme Portable 1 TB USB Type...
Login for pricing
|
Hot Product
Kingston Technology 500G PORTABLE SSD...
Login for pricing
|
Axiom AXG100505 external solid state d...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SXS1000/2000G
|
U3-NVMWP-1T
|
STKG2000400
|
SDSSDE61-1T00-G25
|
SXS2000/500G
|
AXG100505
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kanguru
|
Seagate
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
Axiom
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Wi-Fi |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| SSD capacity |
1600GB to 2048GB
|
960GB to 1024GB
|
1600GB to 2048GB
|
960GB to 1024GB
|
480GB to 500GB
|
240GB to 250GB
|
| USB version |
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
| USB connector |
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|






