We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SATA3 2.5"
SKU
SKC600/2048G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SATA3 2.5", 2 TB, 2.5", 550 MB/s, 6 Gbit/s
UNSPSC: 43201830
- Remarkable performance
- Features the latest 3D TLC NAND technology
- Supports a full security suite (TCG Opal, AES 256-bit, eDrive)
- Available in range of full capacities
| SKU | SKC600/2048G |
|---|---|
| EAN | 0740617304350 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SATA3 2.5". SSD capacity: 2 TB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 550 MB/s, Write speed: 520 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: PC/Laptop
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, TCG Opal 2.0 |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2259 |
| TBW rating | 1200 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, TCG Opal 2.0 |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 0.2 W |
| Power consumption (write) | 3.2 W |
| Power consumption (read) | 1.3 W |
| Power consumption (idle) | 0.06 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2259 |
| TBW rating | 1200 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, TCG Opal 2.0 |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Height | 0.276" (7 mm) |
| Depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Country of origin | China |
| SSD form factor | 2.5" |
| Packaging data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 25 oz (710 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 25 oz (710 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SA...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend MTS400 128 GB M.2 Serial ATA...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend 370S 128 GB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Axiom C565n 960 GB M.2
Login for pricing
|
Axiom AXG97593 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Recommended
Axiom AXG99251 internal solid state dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SKC600/2048G
|
TS128GMTS400
|
TS128GSSD370S
|
SSDM288XT960-AX
|
AXG97593
|
AXG99251
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
3D TLC NAND
|
MLC
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
100GB to 150GB
|
100GB to 150GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|











