We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINK
SKU
SFYRDK/2000G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINK, 2 TB, M.2
UNSPSC: 43201830
- Incredible PCIe Gen 4x4 NVMe performance
- M.2 2280 form factor with heatsink
- High capacities of up to 4TB**
- PS5TM ready
| SKU | SFYRDK/2000G |
|---|---|
| EAN | 0740617331134 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINK. SSD capacity: 2 TB, SSD form factor: M.2, Component for: PC/Laptop
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | Phison E18 |
| NVMe | Yes |
| Sequential read speed (ATTO) | 7300 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 7000 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 0.36 W |
| Power consumption (write) | 9.9 W |
| Power consumption (read) | 2.8 W |
| Power consumption (idle) | 0.05 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | Phison E18 |
| NVMe | Yes |
| Sequential read speed (ATTO) | 7300 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 7000 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.932" (23.7 mm) |
| Weight | 1.23 oz (34.9 g) |
| Height | 0.413" (10.5 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 0.8" (20.3 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 2.59 oz (73.3 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 0.8" (20.3 mm) |
| Package height | 5.95" (151.1 mm) |
| Package weight | 2.59 oz (73.3 g) |
| Master (outer) case width | 7.75" (196.8 mm) |
| Master (outer) case length | 9.25" (234.9 mm) |
| Master (outer) case height | 6" (152.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 31.7 oz (900 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 7.75" (196.8 mm) |
| Master (outer) case length | 9.25" (234.9 mm) |
| Master (outer) case height | 6" (152.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 31.7 oz (900 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCI...
Login for pricing
|
Popular
Transcend MTS400 128 GB M.2 Serial ATA...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend 370S 128 GB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Recommended
Transcend SSD420I 128 GB 2.5" Ser...
Login for pricing
|
Axiom Enterprise EV200 480 GB 2.5"...
Login for pricing
|
Axiom Enterprise EV200 480 GB 2.5"...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFYRDK/2000G
|
TS128GMTS400
|
TS128GSSD370S
|
TS128GSSD420I
|
SSDEV20LC480-AX
|
SSDEV20HD480-AX
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory type |
3D TLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
MLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
100GB to 150GB
|
100GB to 150GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|







