We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2280 NVMe SSD
SKU
SNV3S/2000G
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2280 NVMe SSD, 2 TB, M.2, 6000 MB/s
UNSPSC: 43201830
- Gen 4x4 NVMe PCIe performance
- Ideal for high-speed, low-power storage
- Capacities up to 4TB**
| SKU | SNV3S/2000G |
|---|---|
| EAN | 0740617344783 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2280 NVMe SSD. SSD capacity: 2 TB, SSD form factor: M.2, Read speed: 6000 MB/s, Write speed: 5000 MB/s, Component for: PC/Laptop
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 640 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 640 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 0.866" (22 mm) |
| Weight | 0.247 oz (7 g) |
| Height | 0.0906" (2.3 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.33" (8.38 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.03 oz (29.2 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.33" (8.38 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.03 oz (29.2 g) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.1 oz (370.5 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 10 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 10 G |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.1 oz (370.5 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2280...
Login for pricing
|
Hot Product
Kingston Technology A400 480 GB 2.5&qu...
Login for pricing
|
Popular
Axiom AXG97591 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Axiom C565n 240 GB M.2
Login for pricing
|
Recommended
Axiom 250GB C550N SER MOB SSD 6GB/S SA...
Login for pricing
|
New
Axiom 250GB C550N SERIES DT SSD 6GB/S...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SNV3S/2000G
|
SA400S37/480G
|
AXG97591
|
SSDM288XT240-AX
|
SSD2558X250-AX
|
SSD3558X250-AX
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
3D NAND
|
TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Notebook
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
N/A
|
N/A
|







