We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iogear GCL1808KITUTAA rack console 17" 1280 x 1024 pixels Metal,Plastic Black 1U
SKU
GCL1808KITUTAA
Login for pricing
In stock
8-Port LCD Combo KVM Switch w / USB KVM Cables, TAA Compliant
UNSPSC: 43201618
| SKU | GCL1808KITUTAA |
|---|---|
| EAN | 0881317514417 |
| Manufacturer | iogear |
| Availability | In Stock |
IOGEAR's GCL1808KITUTAA is an integrated LCD console and 8 port KVM (keyboard, video, and mouse) switch with bundled USB KVM cables that offers secure access to 8 VGA, USB computers. It features a convenient rack mountable sliding / retractable 17" TFT LCD active matrix monitor and keyboard with built-in touchpad for a space-saving and streamlined integration. For added convenience it also supports an external USB mouse. An extra USB / PS/2 console port is provided on the rear panel to manage the LCD KVM switch from an external console (monitor, keyboard, and mouse). All this in a universal 1U rack mount space.
The GCL1808KITUTAA supports both PS/2 and USB keyboards and mice for the connected computers, and the GCL1808KITUTAA supports USB peripheral devices to be used for system upgrades with the attached computers. A single GCL1808KITUTAA can control up to 8 computers. As many as 8 additional compatible KVM switches can be cascaded to reach up to 128 computers controlled from a single keyboard, monitor, and mouse console with easy computer switching via front LED pushbuttons, OSD, and hotkeys.
The GCL1808KITUTAA supports both PS/2 and USB keyboards and mice for the connected computers, and the GCL1808KITUTAA supports USB peripheral devices to be used for system upgrades with the attached computers. A single GCL1808KITUTAA can control up to 8 computers. As many as 8 additional compatible KVM switches can be cascaded to reach up to 128 computers controlled from a single keyboard, monitor, and mouse console with easy computer switching via front LED pushbuttons, OSD, and hotkeys.
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 17" |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Technical details | |
| Daisy chain | Yes |
| Number of computers controlled | 8 |
| LED indicators | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Material | Metal,Plastic |
| KVM switch ports quantity | 8 |
| Console port | RJ-11 |
| Product colour | Black |
| Cables included | AC,KVM |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Video port type | VGA |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Keyboard | |
| Hot keys | Yes |
| Built-in touchpad | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27.8 lbs (12.6 kg) |
| Width | 19" (482.6 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 51.6 lbs (23.4 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 30.2 x 37.2 x 6.5" (768.4 x 946.1 x 165.1 mm) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC,KVM |
You may also be interested in
| Product |
iogear GCL1808KITUTAA rack console 17&...
Login for pricing
|
Bestseller
Tripp Lite B040-008-19 rack console 19...
Login for pricing
|
APC AP5808 rack console 17" Black
Login for pricing
|
Hot Product
Tripp Lite B040-016-19 rack console 19...
Login for pricing
|
Popular
Tripp Lite B070-016-19-IP rack console...
Login for pricing
|
Recommended
APC AP5719 rack console 19"
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GCL1808KITUTAA
|
B040-008-19
|
AP5808
|
B040-016-19
|
B070-016-19-IP
|
AP5719
|
| Manufacturer |
iogear
|
Tripp Lite
|
APC
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
APC
|
| Rack capacity |
1U
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display resolution |
1280 x 1024 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
N/A
|





