We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Icy Dock EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1 USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
SKU
MB931U-1VB R1
Login for pricing
In stock
EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1 USB-C+A Gen 2 (10Gbps) to U.2 NVMe SSD Thunderbolt 4 Port Compatible Reader Adapter
UNSPSC: 43211602
- Supports 1x U.2 PCIe NVMe SSD
- 10,000+ rated insertion and removal cycle connector
- Supports transfer speeds up to 10Gb/s via USB 3.2 Gen 2
- Tool-less SSD installation design with or without a drive tray
- Compatible with USB 2.0 and Thunderbolt 4 Interfaces
- Cool blue drive activity LED indicator
- Large slide-switch on/off drive power button
- DC 12V Power Adapter included to power U.2 NVMe SSD
- USB Type C to C & C to A cables are included for the best performance & system compatibility
- Compatible with M.2 NVMe PCIe SSD when paired with EZConvert MB705M2P-B
| SKU | MB931U-1VB R1 |
|---|---|
| EAN | 0884826508847 |
| Manufacturer | Icy Dock |
| Availability | In Stock |
The EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1 provides SMB, power users, and media professionals the quickest and easiest way to access their enterprise-level U.2 PCIe NVMe SSDs. The EZ-Adapter Ex utilizes a 10Gb/s USB 3.2 Gen 2 interface and is compatible with the USB 2.0 and Thunderbolt interfaces for best system compatibility. In addition, the tool-less drive installation design allows users to transfer large files from multiple U.2 SSDs to any computer through a USB connection without having NVMe support on the computer end.
Access Your NVMe SSD with or without a drive tray
The all-new re-engineered EZConvert Ex MB931U-1VB R1 eliminated the drive guider to accommodate third-party drive caddy/trays from Dell, HP, SuperMicro, and other manufacturers. This redesign creates an even more efficient way of accessing data as the U.2 SSDs no longer need to be unscrewed or disassembled from their drive trays. The tool-less drive installation allows the MB931U-1VB R1 to swap multiple drives within seconds, making the process seamless.
The benefits of using U.2 NVMe SSDs are fast IOPS, high storage capacity, long lifespan, end- to-end path protection (ETEP), and power loss protection (PLP). However, accessing U.2 drive required an NVMe host and specific cables, making the data transfer between the systems almost impossible. With EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1, simply connect the U.2 SSD to the EZ-Adapter Ex and then plug the USB type A or USB type C connector into the system to start the data transfer immediately.
For video professionals who film 12K footage with Blackmagic URSA Mini Pro 12K camera and U.2 SSD, the EZ-Adapter MB931U-1VB R1 is an excellent NVMe SSD media reader that lets you quickly access your U.2 media drives in seconds.
To fully utilize the power of the U.2 PCIe NVMe SSD, the EZ-Adapter Ex uses the USB 3.2 Gen 2 interface that can provide transfer speeds up to 10Gbp/s, giving you the ability to back up large data files or store 4K/5K/8K videos in seconds. A 12V power supply is included to ensure enough power is provided for the power-hungry U.2 SSD.
The exposed U.2 SSD from the enclosure allows full passive heat dissipation to optimize cooling performance.
Compact for Portable
The MB931U-1VB R1 has been engineered for mobility but does not compromise functionality and durability. The EZ-Adapter Ex is made out of durable ABS plastic with a smooth finish that will not damage other equipment when placed in your carry-on bag. The compact design allows the EZ-Adapter Ex to be carried without taking too much space.
Ultimate Compatibility
The MB931U-1VB R1 comes with a USB type C to C cable for USB-C and Thunderbolt 4 ports and a USB type C to A cable for USB-A ports to cover both new and legacy systems, making the EZ-Adapter Ex a true plug and play external NVMe SSD enclosure with no drivers or software required.
LED Indications
The EZ-Adapter Ex is equipped with a LED indicator that shows the drive power and activity. The individual slide-switch power button allows users to power off the SSD when not used to extend the drive’s lifespan and conserves electricity.
Access Your NVMe SSD with or without a drive tray
The all-new re-engineered EZConvert Ex MB931U-1VB R1 eliminated the drive guider to accommodate third-party drive caddy/trays from Dell, HP, SuperMicro, and other manufacturers. This redesign creates an even more efficient way of accessing data as the U.2 SSDs no longer need to be unscrewed or disassembled from their drive trays. The tool-less drive installation allows the MB931U-1VB R1 to swap multiple drives within seconds, making the process seamless.
The benefits of using U.2 NVMe SSDs are fast IOPS, high storage capacity, long lifespan, end- to-end path protection (ETEP), and power loss protection (PLP). However, accessing U.2 drive required an NVMe host and specific cables, making the data transfer between the systems almost impossible. With EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1, simply connect the U.2 SSD to the EZ-Adapter Ex and then plug the USB type A or USB type C connector into the system to start the data transfer immediately.
For video professionals who film 12K footage with Blackmagic URSA Mini Pro 12K camera and U.2 SSD, the EZ-Adapter MB931U-1VB R1 is an excellent NVMe SSD media reader that lets you quickly access your U.2 media drives in seconds.
To fully utilize the power of the U.2 PCIe NVMe SSD, the EZ-Adapter Ex uses the USB 3.2 Gen 2 interface that can provide transfer speeds up to 10Gbp/s, giving you the ability to back up large data files or store 4K/5K/8K videos in seconds. A 12V power supply is included to ensure enough power is provided for the power-hungry U.2 SSD.
The exposed U.2 SSD from the enclosure allows full passive heat dissipation to optimize cooling performance.
Compact for Portable
The MB931U-1VB R1 has been engineered for mobility but does not compromise functionality and durability. The EZ-Adapter Ex is made out of durable ABS plastic with a smooth finish that will not damage other equipment when placed in your carry-on bag. The compact design allows the EZ-Adapter Ex to be carried without taking too much space.
Ultimate Compatibility
The MB931U-1VB R1 comes with a USB type C to C cable for USB-C and Thunderbolt 4 ports and a USB type C to A cable for USB-A ports to cover both new and legacy systems, making the EZ-Adapter Ex a true plug and play external NVMe SSD enclosure with no drivers or software required.
LED Indications
The EZ-Adapter Ex is equipped with a LED indicator that shows the drive power and activity. The individual slide-switch power button allows users to power off the SSD when not used to extend the drive’s lifespan and conserves electricity.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Storage drive interface | U.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Chipset | ASMedia - ASM2362 |
| Number of connectivity cycles | 10000 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, REACH |
| Features | |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| LED indicators | Activity |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Chipset | ASMedia - ASM2362 |
| Number of connectivity cycles | 10000 |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.62" (91.9 mm) |
| Depth | 2.12" (53.8 mm) |
| Height | 0.734" (18.6 mm) |
| Weight | 1.63 oz (46.3 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 11.2 oz (318.9 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Indication | |
| LED indicators | Activity |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Activity |
| Other features | |
| Chipset | ASMedia - ASM2362 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, REACH |
You may also be interested in
| Product |
Icy Dock EZ-Adapter Ex MB931U-1VB R1 U...
Login for pricing
|
StarTech.com SDOCK4U33 storage drive d...
Login for pricing
|
StarTech.com SDOCK2U313 storage drive...
Login for pricing
|
OWC Drive Dock USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
MB931U-1VB R1
|
SDOCK4U33
|
SDOCK2U313
|
OWCTCDRVDCKSN
|
| Manufacturer |
Icy Dock
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
OWC
|
| Storage media type |
SSD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Storage drive interface |
U.2
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Storage drive sizes supported |
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|



