We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZBook Ultra G1a Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI Max PRO 390 14" WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- AMD RyzenTM AI MAX PRO 390 (up to 5.0 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- AMD RadeonTM 8050S Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | BF6T8UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251039058 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ZBook Ultra |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[6]
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
HP Z Turbo Drive High-speed Storage
Work without limits in any location with local PCIe storage that’s up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage.[7]
HP Fast Charge
Ultra-fast recharge takes you from zero to 50% charge in just 30 minutes.[8]
Spill-resistant Keyboard
Accidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[9]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[10]
Next level performance to defy what’s possible.
TTackle workflows previously not possible on a laptop with an AMD Ryzen™ AI Max PRO processor.[1] With desktop-class CPU cores, discrete-like integrated graphics, and game-changing unified memory,[2] simultaneously 3D model and render.
Ultra-portable to work anywhere.
Take previously desk bound workflows from the office to on-site with the thinnest ZBook ever. Assign memory[2] exclusively to the GPU to run graphics heavy projects on the go or work locally with LLMs—with ultra long battery life.
Supercharged AI PC mobile workstation.
Hardware AI accelerators deliver power to propel advanced workloads. Offload and run productivity tasks locally on up to 50 TOPS NPU while also tackling new and more demanding AI enhanced professional workflows.[3]
Designed with the planet in mind.
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[4] with Climate + and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[5]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 390 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI Max PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 110 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 8050S |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; 60% post-consumer recycled plastic; Low Halogen17; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251039058 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251039058 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 74.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; 60% post-consumer recycled plastic; Low Halogen17; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 210 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.3" (312.2 mm) |
| Depth | 8.45" (214.6 mm) |
| Height | 0.713" (18.1 mm) |
| Weight | 3.46 lbs (1.57 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 210 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 18 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 171 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 16 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.8 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP ZBook Ultra G1a Mobile Workstation...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (Intel) Int...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 Intel® Core™...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 Intel Core Ul...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 Intel Core Ul...
Login for pricing
|
HP ZBook Fury 16 G11 Mobile Workstatio...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BF6T8UT#ABA
|
21G2001VUS
|
21FA0058US
|
21KV000PUS
|
21KV0005US
|
A6UM5UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
| Weight |
1500g to 2000g
|
1500g to 2000g
|
2500g to 3000g
|
1500g to 2000g
|
1500g to 2000g
|
N/A
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI Max PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
N/A
|
| Product type |
Mobile workstation
|
Notebook
|
Mobile workstation
|
Mobile workstation
|
Mobile workstation
|
N/A
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
















