We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZBook 8 G1ak Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI 7 PRO PRO 350 Mobile workstation 14" Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- AMD RyzenTM AI 7 PRO 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display
- AMD RadeonTM 860M Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMeTM TLC SSD
| SKU | CF8X4UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199642878990 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ZBook 8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
AMD Ryzen™ AI PRO processor
Unleash power-efficient performance with a next-gen AMD Ryzen™ AI PRO processor. This CPU unlocks new levels of performance for the next era of AI-enhanced software and greatly increases efficiency for productivity tasks.[9]
HP Z Turbo Drive High-speed Storage
Work without limits in any location with local PCIe storage that’s up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage.[10]
HP Fast Charge
Ultra-fast recharge takes you from zero to 50% charge in just 30 minutes.[11]
Spill-resistant Keyboard
Accidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[12]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Poly Camera Pro
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Frame, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[13]
Upgrade to pro-level components
Say goodbye to lags and crashes with fast responsiveness on projects. With up to an AMD Ryzen™ AI 7 PRO 350 processor[3] and large memory configurations,[4] open large files and run pro apps simultaneously for speedy multitasking and increased productivity.
Work all day. Anywhere.
The most mobile ZBook, now redesigned, is made to move. With a long-lasting battery[2] this sleek device is small enough to fit in your bag so you can stay productive anywhere. This is high performance workstation power on the go.
Accelerate AI workflows
Hardware AI accelerators deliver power to propel advanced workloads. Offload and run productivity tasks locally on up to 50 TOPS NPU[5] while also multi-tasking across AI accelerated professional applications.
Help protect our shared future with PCs that drive towards increasing sustainability.
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. That’s why this device is EPEAT® Gold registered[6] and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[7]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | PRO 350 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199642878990 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199642878990 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height | 0.744" (18.9 mm) |
| Weight | 3.17 lbs (1.44 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 17.4" (441 mm) |
| Package height | 2.48" (63 mm) |
| Package depth | 10.8" (274 mm) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP ZBook 8 G1ak Wolf Pro Security Edit...
Login for pricing
|
Recommended
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
New
HP Dragonfly G4 Intel® Core™ i7 i7-135...
Login for pricing
|
MSI Summit E13 AI EVO A1MTG-038US Inte...
Login for pricing
|
ASUS ExpertBook B5 B5404CMA-XS74 Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS ExpertBook B5 B5404CMA-XS76T Inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF8X4UT#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
878G1UT#ABA
|
SUME1314038
|
B5404CMA-XS74
|
B5404CMA-XS76T
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Weight |
N/A
|
1240g to 1500g
|
up to 1240g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
N/A
|
16" to 17"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
N/A
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
N/A
|
8GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Storage media |
N/A
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
N/A
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





