We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z8 Fury G5 Wolf Pro Security Edition Intel Xeon W w7-3545 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA Quadro RTX 4000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
- Intel Xeon W7-3545 (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 67.5 MB L3 cache, 24 cores, 48 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM 4000 Ada Generation (20 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-4800 MT/s ECC (1 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | BG9C5UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251097331 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.[1]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Professional Grade Graphics
Tackle complex renderings, simulations and datasets with professional grade graphics.
Relentless power. Extraordinary expandability
Tackle the most complex workflows with up to a 60 core Intel® Xeon® W CPU[1], up to 4 high-end GPUs, 2TB DDR5 RAM, 120TB storage and 2,250W of power.[2] Easily expand as work evolves with tool-less access, 8 PCIe slots, and 4 front accessible NVMe bays[3].
Engineered to stay cool and quiet
Push desktop workstation performance without disruptive noise. Smart fan control keeps the system whisper-quiet by tuning fan speeds in real-time using over 20 temperature sensors. Precisely placed vents and ducts streamline airflow and heat removal.
Your AI powerhouse, in-house.
Accelerate AI development and inferencing with the Z8 Fury AI workstation with up to 4 NVIDIA RTX™ 6000 Ada Generation GPUs[4] delivering up to 5,828 AI TOPS for advanced AI. Process proprietary data securely on a local workstation for fast insights.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why Z8 Fury contains 40% recycled plastics,[5] 10% recycled metal, 80% sustainably sourced outer box packaging, and is EPEAT® Gold Climate+ registered.[6,7]
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 67.5 MB |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | w7-3545 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor threads | 48 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Xeon W |
| Performance cores | 24 |
| Efficient cores | 0 |
| Processor base power | 310 W |
| Maximum turbo power | 372 W |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro RTX 4000 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Expansion slots | |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 1125 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Ocean-bound plastic in system fan; 10% post-industrial recycled metal |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251097331 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Cable lock slot | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Smart Support |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251097331 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1240 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Ocean-bound plastic in system fan; 10% post-industrial recycled metal |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 28.9" (734 mm) |
| Package depth | 13.1" (332 mm) |
| Package height | 25" (636 mm) |
| Width | 8.5" (215.9 mm) |
| Depth | 21.7" (551.2 mm) |
| Height | 17.5" (444.5 mm) |
| Weight | 48.5 lbs (22 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 28.9" (734 mm) |
| Package depth | 13.1" (332 mm) |
| Package height | 25" (636 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard type | USB |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1240 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 838 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 390 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Keyboard type | USB |
You may also be interested in
| Product |
HP Z8 Fury G5 Wolf Pro Security Editio...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P8 AMD Ryzen Threa...
Login for pricing
|
New
HP Z6 G5 Intel Xeon W W5-3525 16 GB DD...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z8 Fury G5 Wolf Pro Security Editio...
Login for pricing
|
HP Z8 Fury G5 Wolf Pro Security Editio...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z8 Fury G5 Wolf Pro Security Editio...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BG9C5UT#ABA
|
30HH0038US
|
BG8Z9UT#ABA
|
BG9C4UT#ABA
|
BG9C7UT#ABA
|
BG9C3UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Xeon W
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|













