We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 5 235 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA RTX A400 Windows 11 Pro Workstation AI Workstation, AI PC Black
- Intel CoreTM Ultra 5 235 (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM A400 (4 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-5600 MT/s non-ECC (1 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | BW0Z3UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251654299 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z2 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[7]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Independent Software Vendor Certifications
Work with confidence knowing your PC is certified by leading software vendors to ensure peak performance even on complex projects.
Small form. Big power. Impressive expandability.
Design, simulate, and real-time ray trace on the Z2 SFF AI workstation, with low-profile NVIDIA RTXTM graphics and an Intel® Core™ Ultra processor,[1] including K-Series. Easily upgrade memory[2] and storage as work evolves with tool-less access.
Smaller design. Big impact.
Whether placed horizontally or vertically, the Z2 SFF defies space constraints. Its smaller size allows for 4 units across a 7U rack.[3] Stylish yet purposeful venting improves airflow to enable powerful K-series CPUs and NVIDIA low profile GPUs.
Power AI-accelerated workflows
Accelerate AI workflows with the Z2 SFF AI workstation. Iterate and problem solve faster on your local device with a powerful discrete GPU delivering AI TOPS while a built-in NPU[4] takes on productivity tasks.
Help protect our shared future
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[5] with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[6]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 235 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor threads | 14 |
| Processor cores | 14 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 27 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 6 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A400 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 500 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Product Carbon Footprint; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; At least 25% ocean-bound plastic in system fans; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251654299 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251654299 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Product Carbon Footprint; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; At least 25% ocean-bound plastic in system fans; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 7.87" (200 mm) |
| Package height | 15.5" (394 mm) |
| Width | 3.94" (100 mm) |
| Depth | 12.1" (308 mm) |
| Height | 11.9" (303 mm) |
| Package weight | 14.3 lbs (6.5 kg) |
| Weight | 8.82 lbs (4 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 7.87" (200 mm) |
| Package height | 15.5" (394 mm) |
| Package weight | 14.3 lbs (6.5 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Editio...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
New
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU7089AUI Int...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BW0Z3UT#ABA
|
86K05UT#ABA
|
30GA000XUS
|
30HA0024US
|
30GA004MUS
|
RNUC14RVSU7089AUI
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon W
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Home
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|

















