We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 Mini G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA RTX A1000 Windows 11 Pro Mini PC Workstation AI Workstation, AI PC Black
- Intel CoreTM Ultra 7 265 (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM A1000 (8 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-6400 MT/s non-ECC (1 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | C0UN0UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251950582 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z2 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[7]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Independent Software Vendor Certifications
Work with confidence knowing your PC is certified by leading software vendors to ensure peak performance even on complex projects.
WiFi Connectivity
Wi-Fi 7 can provide higher data rates than Wi-Fi 6E.[8]
Impressive Z mini power. Extraordinary expandability.
Get pro-level performance on a sleek, tiny AI workstation with low-profile NVIDIA RTX™ graphics and an Intel® Core™ Ultra processor[1], including K-Series. Easily upgrade memory and storage[2] as work evolves with tool-less access.
Slim design. Fits any space.
Create your ideal workspace with a versatile, modern design that can be positioned horizontally or vertically. Set it on a desk, mount it behind a monitor or attach it under a desk. Perfectly suited for rack environments, fit 6 units in a 5U rack.[3]
Power AI-accelerated workflows
Accelerate AI workflows with the Z2 Mini G1i AI workstation. Iterate and problem solve faster on your local device with a powerful discrete GPU delivering AI TOPS while a built-in NPU[4] takes on productivity tasks.
Help protect our shared future
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[5] with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[6]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A1000 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 280 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251950582 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Documentation | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251950582 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 6.65" (169 mm) |
| Package height | 11.7" (297 mm) |
| Width | 8.31" (211 mm) |
| Depth | 8.58" (218 mm) |
| Height | 2.72" (69 mm) |
| Package weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Weight | 5.29 lbs (2.4 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 6.65" (169 mm) |
| Package height | 11.7" (297 mm) |
| Package weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Z2 Mini G1i Wolf Pro Security Editi...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
New
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C0UN0UT#ABA
|
86K05UT#ABA
|
30GA0014US
|
30GA000XUS
|
30HA0024US
|
30GA004MUS
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon W
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|















