We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 Mini G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AMD Ryzen AI Max+ PRO PRO 395 64 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Mini PC Workstation Black
- AMD RyzenTM AI Max+ PRO 395 (up to 5.1 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD RadeonTM 8060S Graphics
- 64 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM M.2 SSD
| SKU | BN4G0UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251322068 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z2 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[6]
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Rackable Design
Ideally designed to fit in a rack, you can maximize density with support for 5 Minis in 4U, now without external power bricks.[3]
Multi-Display Support
See all your windows in perfect detail with support for up to 4 displays at 4K resolution.[7]
Network Connectivity
Connect and collaborate quickly with 10Gb Ethernet interface.
Thermal Management
Innovatively designed to keep hardware components cool and quiet no matter how hard you push it. Have confidence to run your system at max load.
Disinfectable
Designed to be wiped down using many commonly available household disinfecting and cleaning wipes using the HP cleaning guidelines[8]
Reliability
Rely on a Mini that gives its all, all day long. Experience optimized performance for pro-apps and 360K hours of testing — reliability that gives your workstation the power to cool components so it can keep running.
Several Easily Accessible Ports
Connect with confidence to all your devices with a Mini that's packed with several easily accessible ports.
WiFi Connectivity
Wi-Fi 7 can provide higher data rates than Wi-Fi 6E.[9]
High Performance Mode
Take on the toughest workflows with High Performance Mode set as the default. Easily change to Performance Mode, Quiet Mode, or Rack Mode with a BIOS setting.
Next level performance to defy what’s possible.
Tackle massive, new workflows locally on a mini workstation with an AMD Ryzen™ AI Max PRO[1] processor, with desktop CPU cores, discrete-like integrated graphics, unified memory and the ability to assign memory to the GPU,[2] handle graphics-heavy projects locally.
Slim and sleek. Fits anywhere.
Create an ideal set-up with the compact Z2 Mini. Set it on a desk, mount it behind a monitor, or attach it under a desk. With an internal power supply, this PC cleanly fits in a rack, and its small size allows for 5 units across a 4U rack.[3]
Next Gen AI PC mobile workstation.
Hardware AI accelerators deliver power to propel advanced workloads. Offload and run productivity tasks locally on up to 50 TOPS NPU while also tackling new and more demanding AI enhanced professional workflows.[4]
Designed with the planet in mind.
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[5] with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen AI Max PRO 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor model | PRO 395 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen AI Max+ PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 126 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 8060S |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply | 300 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251322068 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251322068 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 11.7" (298 mm) |
| Width | 3.38" (85.8 mm) |
| Depth | 6.61" (168 mm) |
| Height | 7.87" (200 mm) |
| Package weight | 9.04 lbs (4.1 kg) |
| Weight | 5.07 lbs (2.3 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (499 mm) |
| Package depth | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 11.7" (298 mm) |
| Package weight | 9.04 lbs (4.1 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Built-in speaker(s) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z2 Mini G1a Wolf Pro Security Editi...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BN4G0UT#ABA
|
86K05UT#ABA
|
30GA0014US
|
30GA000XUS
|
30HA0024US
|
805C9UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI Max+ PRO
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon W
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
64GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
















