We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 9 285 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX A1000 Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation, AI PC Black
- Intel CoreTM Ultra 9 285 (up to 5.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM A1000 (8 GB GDDR6 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s non-ECC (2 x 16 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | BN6Y7UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251349065 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z2 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[7]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Independent Software Vendor Certifications
Work with confidence knowing your PC is certified by leading software vendors to ensure peak performance even on complex projects.
HP Anyware
Access the power of your Z from any device with HP Anyware—remote access software delivering fast responsiveness and image quality, even in film editing and data visualizations.[8]
Reengineered performance. Refined cooling.
Unleash the power of up to 600W, triple-wide graphics and an Intel® Core™ Ultra processor[1]. Smart fan control tunes fan speeds in real-time. New lattice venting optimizes airflow intake.
Built to expand. Power to grow.
Need to upgrade graphics? Increase memory or storage?[2] Add specialized PCIe cards? With room to expand and tool-less access, you can easily upgrade and add components as needs evolve. Well suited for rack environments, now fit 1 unit in a 4U rack.[3]
Power AI-accelerated workflows
Accelerate AI inferencing and development with the Z2 Tower AI workstation. Iterate and problem solve faster on your local device with a powerful discrete GPU delivering AI TOPS while a built-in NPU[4] takes on productivity tasks.
Help protect our shared future
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[5] with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[6]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | 285 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A1000 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 700 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 60% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251349065 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Colour name | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251349065 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 870 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 60% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.2" (590 mm) |
| Package depth | 19.3" (490 mm) |
| Package height | 11.6" (295 mm) |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 16.8" (426 mm) |
| Height | 15.3" (388 mm) |
| Package weight | 27.6 lbs (12.5 kg) |
| Weight | 19 lbs (8.6 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.2" (590 mm) |
| Package depth | 19.3" (490 mm) |
| Package height | 11.6" (295 mm) |
| Package weight | 27.6 lbs (12.5 kg) |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 870 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 553 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 311 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Z2 G1i Wolf Pro Security Edition In...
Login for pricing
|
New
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BN6Y7UT#ABA
|
30GA0014US
|
30GA000XUS
|
805C9UT#ABA
|
30GA004MUS
|
30HA006GUS
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
64GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
















