We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 14" WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Snapdragon X X1-26-100 (up to 2.7 GHz, 8 cores)
- Windows 11 Pro
- 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
- Qualcomm AdrenoTM GPU
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMeTM SSD
| SKU | BG6J9UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251085680 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ProBook 4 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Lightning speeds
An ultra power-efficient Snapdragon™ X Platform (8 core) provides lightning-fast speed and optimal battery life with a Hexagon™ NPU and Adreno™ GPU.[5]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[8]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10]
Work without interruption
Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.[12]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Get to work fast!
Get going fast with Connected Modern Standby and wake your PC from the fingerprint sensor.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,11]
Snapdragon™ X Platform
Unlock the lightning-fast speeds for all your productivity needs with the Snapdragon™ X Platform.[2]
Battery that outlasts the workday
Get more done with battery life[4] that outlasts the workday and is efficiently managed by next-gen AI.
Work without worry
Safeguard your PC from a variety of cyberthreats with HP Sure Click[9] and HP Sure Sense.[10]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251085680 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251085680 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Battery recharge time | 30 h |
| Removable battery | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.5" (318.6 mm) |
| Depth | 8.83" (224.3 mm) |
| Height (front) | 0.429" (1.09 cm) |
| Height (rear) | 0.669" (1.7 cm) |
| Weight | 3.22 lbs (1.46 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 17 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 124 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC Wolf P...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
Popular
Acer TravelMate P4 TMP416-41-R6Y5 AMD...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS Chromebook CX34 Flip CX3401FBA-YZ...
Login for pricing
|
New
HP Dragonfly G4 Intel® Core™ i7 i7-135...
Login for pricing
|
Acer Chromebook Enterprise Spin 714 CP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BG6J9UT#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
NX.VUXAA.001
|
CX3401FBA-YZ762T-S
|
878G1UT#ABA
|
NX.KLCAA.001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Acer
|
ASUS
|
HP
|
Acer
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
N/A
|
N/A
|
up to 1240g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Grey
|
Blue
|
Grey
|
| Processor family |
Snapdragon
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
8GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
















