We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ProBook 4 G1ah Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen™ 5 220 Laptop 16" WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
- AMD RyzenTM 5 220 (up to 4.9 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
- AMD RadeonTM 740M Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMeTM SSD
| SKU | BY2K8AT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251747175 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ProBook 4 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Ready to meet the demands of your day
Get through your deadline-driven, multi-tasking day using the AMD Ryzen™ processor with a perfect combination of performance, power consumption, and value.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[3]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[4]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[8]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[11]
Designed for thriving business
Easily manage tasks with a powerful AMD processor[2] featuring upgradeable storage and memory.
Hybrid productivity unleashed
Enhance productivity working from home or in the office with the 16:10 aspect ratio[5] on a 16-inch display.
Enterprise-level security, simplified
Safeguard your business with next-gen antivirus—multi-layered endpoint security protection from bad actors.[7]
Help protect our shared future
This HP ProBook 4 G1ah Notebook PC uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.[9]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 220 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 31 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251747175 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251747175 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (359.4 mm) |
| Depth | 9.88" (251 mm) |
| Height (front) | 0.429" (1.09 cm) |
| Height (rear) | 0.669" (1.7 cm) |
| Weight | 3.86 lbs (1.75 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP ProBook 4 G1ah Wolf Pro Security Ed...
Login for pricing
|
Recommended
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
Popular
Acer TravelMate P4 TMP416-41-R6Y5 AMD...
Login for pricing
|
ASUS Chromebook CX34 Flip CX3401FBA-YZ...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 500w Yoga Gen 4 Intel® N N200 H...
Login for pricing
|
New
HP Dragonfly G4 Intel® Core™ i7 i7-135...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BY2K8AT#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
NX.VUXAA.001
|
CX3401FBA-YZ762T-S
|
82VQ0007US
|
878G1UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Acer
|
ASUS
|
Lenovo
|
HP
|
| Weight |
1500g to 2000g
|
1240g to 1500g
|
N/A
|
N/A
|
1240g to 1500g
|
up to 1240g
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Grey
|
Grey
|
Blue
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Core i7
|
Intel N
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
















