We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Studio E60 Smart Camera 4K MPTZ with 12x Optical Zoom TAA
SKU
9W1A7AA#AC3
Login for pricing
In stock
HP Poly Studio E60 Smart Camera 4K MPTZ with 12x Optical Zoom TAA, 8 MP, 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 60 fps, 12x, Black
UNSPSC: 45111900
- Whether in person or remote, keep your teams engaged no matter where they’re seated. Make sure they pick up on every detail with true-life definition including small gestures and expressions even in large rooms with a 12x optical zoom.
- The Poly Studio E60 smart optical zoom camera lets everyone see what’s going on in the room. Presenter tracking and AI-driven framing modes make sure the focus stays on the all-important action so nobody misses a beat, no matter where they are.
- Kickstart meetings without delays and make every minute count with the Poly Studio E60 smart optical zoom camera. Its flexible connectivity and compatibility with top conferencing platforms simplifies things so you can solely focus on your presentation.
- Poly Lens[1], remote device management, gives you better visibility into workspaces across the entire organization. IT professionals can remotely monitor and troubleshoot Poly devices as well as streamline applying bulk software and policies.
| SKU | 9W1A7AA#AC3 |
|---|---|
| EAN | 0198122304394 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Zoom in on all the details
Whether in person or remote, keep your teams engaged no matter where they’re seated. Make sure they pick up on every detail with true-life definition including small gestures and expressions even in large rooms with a 12x optical zoom.
Distractions out. Engagement in
The Poly Studio E60 smart optical zoom camera lets everyone see what’s going on in the room. Presenter tracking and AI-driven framing modes make sure the focus stays on the all-important action so nobody misses a beat, no matter where they are.
A simplified setup and easy to use
Kickstart meetings without delays and make every minute count with the Poly Studio E60 smart optical zoom camera. Its flexible connectivity and compatibility with top conferencing platforms simplifies things so you can solely focus on your presentation.
HP Poly Studio E60 Smart Camera 4K MPTZ with 12x Optical Zoom TAA. Megapixel: 8 MP. HD type: 4K Ultra HD, Maximum video resolution: 3840 x 2160 pixels, Supported video modes: 2160p, Maximum frame rate: 60 fps. Optical zoom: 12x. Product color: Black
| Camera | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Optical zoom | 12x |
| Horizontal field of view | 107° |
| PTZ control | Yes |
| Second camera resolution | 8 MP |
| Zoom capability | Yes |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Supported video modes | 2160p |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Power | |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| AC input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 833.3 lbs (378 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 110 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Performance | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Bundled software | Poly Lens |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 45121520 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.87" (200 mm) |
| Depth | 5.91" (150 mm) |
| Height | 6.5" (165 mm) |
| Weight | 3.95 lbs (1.79 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.6" (295 mm) |
| Package depth | 9.65" (245 mm) |
| Package height | 9.53" (242 mm) |
| Package weight | 8.8 lbs (3.99 kg) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Studio E60 Smart Camera 4K MPT...
Login for pricing
|
Recommended
Vaddio RoboSHOT 12E HDMI 8.57 MP Black...
Login for pricing
|
Popular
Vaddio EasyIP 10 2.38 MP Black 1920 x...
Login for pricing
|
Hot Product
AVer Information CAM570 Black 3840 x 2...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 991-000553 video conferencing...
Login for pricing
|
Jabra PanaCast 40 VBS Black 3840 x 108...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9W1A7AA#AC3
|
999-99400-000
|
999-30200-000
|
COMCAM570
|
991-000553
|
8721-232
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Vaddio
|
Vaddio
|
AVer Information
|
Logitech
|
Jabra
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|





