We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Savi 7310 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset
SKU
214778-01
Login for pricing
In stock
HP Poly Savi 7310 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset, 4.23 oz (120 g), Black
UNSPSC: 52161514
- Savi 7300 headsets don’t just meet security expectations, they exceed them with secure pairing, 128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bit AES encryption. Conversations stay private and secure.
- With 2x better density than other DECTTM headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECTTM headsets without concern.
- Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private[1].
| SKU | 214778-01 |
|---|---|
| EAN | 0197192931301 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
DECT™ security
Savi 7300 headsets don’t just meet security expectations, they exceed them with secure pairing, 128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bit AES encryption. Conversations stay private and secure.
Interference-free audio
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
Keep conversations private
Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private[1].
HP Poly Savi 7310 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset. Weight: 4.23 oz (120 g). Product color: Black
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.23 oz (120 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package weight | 25 oz (710 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Quick start guide; Wireless headset; Office base; Telephone cable; Micro USB to Type-A cable; Micro USB to Type-C cable; USB Type-C to USB Type-A cable |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 790.6 lbs (358.6 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Quick start guide; Wireless headset; Office base; Telephone cable; Micro USB to Type-A cable; Micro USB to Type-C cable; USB Type-C to USB Type-A cable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 76.7" (1219 x 1016 x 1948 mm) |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with desk phones via USB Type-A cable, RJ-11 cable or DECT™ |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Savi 7310 Office Monaural DECT...
Login for pricing
|
Popular
Zebra HS3100 Headset Wireless Head-ban...
Login for pricing
|
HamiltonBuhl PER/100 headphones/headse...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 562 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 561 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 562 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
214778-01
|
HS3100-OTH
|
PER/100
|
CP-HS-WL-562-S-US=
|
CP-HS-WL-561-M-US=
|
CP-HS-WL-562-M-US=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Zebra
|
Hamilton Buhl
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Education
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|









