We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly EncorePro HW710 Single Ear Headset +Carry Case +Quick Disconnect TAA
SKU
805H7AA#ABA
Login for pricing
In stock
HP Poly EncorePro HW710 Single Ear Headset +Carry Case +Quick Disconnect TAA, Black, Mexico, Windows 10, Windows 11, MacOS, 6.89" (175 mm), 5.87" (149 mm)
UNSPSC: 52161514
- Enjoy all-day comfort, superior audio quality, and built-in control. A better call center experience benefits both teams and customers, ultimately leading to improved business outcomes.
- Perfect for busy contact centers, these headsets guarantee clear and distraction-free communication, allowing both parties to hear each other without any difficulty. Thanks to precision positioning and effective noise cancellation.
| SKU | 805H7AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197497173796 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Empower your agents
Enjoy all-day comfort, superior audio quality, and built-in control. A better call center experience benefits both teams and customers, ultimately leading to improved business outcomes.
Hear every word
Perfect for busy contact centers, these headsets guarantee clear and distraction-free communication, allowing both parties to hear each other without any difficulty. Thanks to precision positioning and effective noise cancellation.
HP Poly EncorePro HW710 Single Ear Headset +Carry Case +Quick Disconnect TAA. Color name: Black, Country of origin: Mexico. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11, Mac operating systems supported: MacOS. Package width: 6.89" (175 mm), Package depth: 5.87" (149 mm), Package height: 2.17" (55 mm). Pallet weight: 425.1 lbs (192.8 kg), Number of cartons per pallet: 18 pc(s), Number of cartons per pallet layer: 6 pc(s). Compatibility: Compatible with PCs via QD (Quick-Disconnect), Compatible operating systems: Windows 11; Windows 10; macOS
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Colour name | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Packaging data | |
| Package width | 6.89" (175 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package depth | 5.87" (149 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Box contents | Carrying case; Headset |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 425.1 lbs (192.8 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Carrying case; Headset |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 425 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via QD (Quick-Disconnect) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly EncorePro HW710 Single Ear Hea...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Biz 2300 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Biz 2300 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Cisco 532 Headset Wired Head-band Offi...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco Headset 531 Wired Head-band Offi...
Login for pricing
|
Popular
Jabra 2393-823-109 headphones/headset...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
805H7AA#ABA
|
2303-820-105
|
2309-820-105
|
CP-HS-W-532-RJ=
|
CP-HS-W-531-RJ=
|
2393-823-109
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Jabra
|
Jabra
|
Cisco
|
Cisco
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|








