We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet Stapler/Stacker Finisher Staples
SKU
Y1G14A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet Stapler/Stacker Finisher Staples, Multifunctional, HP, A3 Managed LaserJet and PageWide portfolio, 15 - 30 °C, China, Enterprise, Business
UNSPSC: 44103116
- The staple cartridge is easy to install and use, ensuring accurate stapling for professional-looking documents.
- With 5000 staples per cartridge, includes three cartridges per package for a total of 15,000 staples, the staple-refill cartridge offers great value and the reliability you’ve come to expect from HP.
| SKU | Y1G14A |
|---|---|
| EAN | 0190780432280 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP LaserJet Stapler/Stacker Finisher Staples. Device compatibility: Multifunctional, Brand compatibility: HP, Compatibility: A3 Managed LaserJet and PageWide portfolio
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | A3 Managed LaserJet and PageWide portfolio |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.86" (98 mm) |
| Depth | 1.73" (44 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 24.7 oz (700 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.35" (136 mm) |
| Package depth | 2.95" (75 mm) |
| Package height | 1.97" (50 mm) |
| Package weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | A3 Managed LaserJet and PageWide portfolio |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1276.5 lbs (579 kg) |
| Master (outer) case gross weight | 30.9 lbs (14 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (imperial) | 1276 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.8 x 43.8 x 35.6" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.8 x 43.8 x 35.6" (1112 x 1112 x 904 mm) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 30.9 lbs |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780432280 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780432280 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1276.5 lbs (579 kg) |
| Master (outer) case gross weight | 30.9 lbs (14 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44101707 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP LaserJet Stapler/Stacker Finisher S...
Login for pricing
|
40X8431 Service-Kit, 120K pages
Login for pricing
|
Zebra P1050667-018 printer/scanner spa...
Login for pricing
|
Popular
BU-220CL Transfer-kit, 50K pages
Login for pricing
|
New
Epson C12C815331 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
Bestseller
Brother PA-BT-002 printer/scanner spar...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Y1G14A
|
40X8431
|
P1050667-018
|
BU220CL
|
C12C815331
|
PA-BT-002
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Zebra
|
Brother
|
Epson
|
Brother
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Case
|
N/A
|
Cutter
|
Battery
|
| Device compatibility |
Multifunctional
|
Multifunctional
|
Handheld printer
|
N/A
|
Large format printer
|
Label printer
|











