We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet MFP Analog Fax Accessory 500
SKU
CC487A#B1H
Login for pricing
In stock
HP LaserJet MFP Analog Fax Accessory 500, HP Color LaserJet CM3530 MFP (CC519A); HP Color LaserJet CM4540 MFP (CC419A); HP LaserJet M4555..., China, Enterprise, Business, 11.6" (295.3 mm), 6.75" (171.5 mm), 3.56" (90.5 mm)
UNSPSC: 44103116
- This easy-to-install, internal fax card increases the functionality of your device and improves productivity. Enhance the value of your HP LaserJet MFP[1] with analog fax capability.
- Get industry-renowned HP LaserJet reliability you expect. This affordable and reliable analog fax accessory efficiently processes jobs with V.34 (up to 33.6 kbps), while providing standard JBIG compression to save time and money by shortening calls.
- Enjoy secure faxing on your device with manual and scheduled memory lock. This convenient feature keeps sensitive information confidential by ensuring that faxed documents are only printed for authorized personnel.
| SKU | CC487A#B1H |
|---|---|
| EAN | 0884420125846 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP LaserJet MFP Analog Fax Accessory 500. Compatibility: HP Color LaserJet CM3530 MFP (CC519A); HP Color LaserJet CM4540 MFP (CC419A); HP LaserJet M4555..., Country of origin: China, HP segment: Enterprise, Business. Width: 11.6" (295.3 mm), Depth: 6.75" (171.5 mm), Height: 3.56" (90.5 mm). Package width: 11.6" (295.3 mm), Package depth: 6.75" (171.5 mm), Package height: 3.56" (90.5 mm). Quantity per pallet: 240 pc(s), Number of cartons per pallet layer: 60 pc(s), Number of layers per pallet: 4 pc(s). HP GTIN (EAN/UPC) with options: (ABB) 884420125945; (B1H) 884420125846, HP GTIN (EAN/UPC): 884420125945. 884420125846
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP Color LaserJet CM3530 MFP (CC519A); HP Color LaserJet CM4540 MFP (CC419A); HP LaserJet M4555 MFP series: M4555, M4555h, M4555f, M4555fskm |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6" (295.3 mm) |
| Depth | 6.75" (171.5 mm) |
| Height | 3.56" (90.5 mm) |
| Weight | 1.09 oz (31 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.6" (295.3 mm) |
| Package depth | 6.75" (171.5 mm) |
| Package height | 3.56" (90.5 mm) |
| Package weight | 18 oz (510 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | HP Color LaserJet CM3530 MFP (CC519A); HP Color LaserJet CM4540 MFP (CC419A); HP LaserJet M4555 MFP series: M4555, M4555h, M4555f, M4555fskm |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 313.1 lbs (142 kg) |
| Pallet weight (imperial) | 312 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 72.5" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 72.4" (1200 x 1000 x 1839 mm) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420125945. 884420125846 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 884420125945; (B1H) 884420125846 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420125945. 884420125846 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 884420125945; (B1H) 884420125846 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 313.1 lbs (142 kg) |
| UNSPSC-code | 44103116 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP LaserJet MFP Analog Fax Accessory 500
Login for pricing
|
Popular
HP DesignJet User Maintenance Kit
Login for pricing
|
Lexmark 40X8425 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
Lexmark 40X8428 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
Hot Product
40X9929 Transfer-kit
Login for pricing
|
Bestseller
Xerox 115R00119 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CC487A#B1H
|
Q6715A
|
40X8425
|
40X8428
|
40X9929
|
115R00119
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Xerox
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Belt
|
N/A
|
| Device compatibility |
N/A
|
N/A
|
Multifunctional
|
Multifunctional
|
Multifunctional
|
Laser/LED printer
|








