We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet 500-sheet Feeder and Tray
SKU
CF239A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet 500-sheet Feeder and Tray, Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series, 500 sheets, China, Business, 21.4" (543 mm), 23.1" (586 mm)
UNSPSC: 44101705
- Reduce trips to the printer to reload paper with this paper input accessory. Print more pages without having to reload paper.
- Automatically print on two different types of paper such as plain paper and glossy brochure paper without manually loading paper trays for each print job.
- Save time and improve the performance of individuals and workteams with the increased paper capacity of this 500-sheet paper tray from HP. With more sheets of available paper, users spend less time refilling paper trays.
| SKU | CF239A |
|---|---|
| EAN | 0887111017604 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | LaserJet |
HP LaserJet 500-sheet Feeder and Tray. Compatibility: Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series, Maximum input capacity: 500 sheets, Country of origin: China. Width: 21.4" (543 mm), Depth: 23.1" (586 mm), Height: 5.04" (128 mm). Package width: 28.3" (718 mm), Package depth: 27.6" (702 mm), Package height: 11" (280 mm). Custom media sizes: 148 x 210 to 297 x 431 mm
| Features | |
|---|---|
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Compatibility | Compatible with: HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712 series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21.4" (543 mm) |
| Depth | 23.1" (586 mm) |
| Height | 5.04" (128 mm) |
| Weight | 25.1 lbs (11.4 kg) |
| Package width | 28.3" (718 mm) |
| Package depth | 27.6" (702 mm) |
| Package height | 11" (280 mm) |
| Package weight | 30.9 lbs (14 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 28.3" (718 mm) |
| Package depth | 27.6" (702 mm) |
| Package height | 11" (280 mm) |
| Package weight | 30.9 lbs (14 kg) |
| Paper handling | |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 148 x 210 to 297 x 431 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017604 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017604 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 148 x 210 to 297 x 431 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP LaserJet 500-sheet Feeder and Tray
Login for pricing
|
Popular
HP LaserJet Color 500-sheet Paper Tray
Login for pricing
|
Black Box LHC018A-AC-R2 tray/feeder
Login for pricing
|
New
HP LaserJet Color 550-sheet Media Tray
Login for pricing
|
Hot Product
Lexmark 40C2100 tray/feeder Multi-Purp...
Login for pricing
|
Bestseller
HP LaserJet 550-sheet Paper Tray
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF239A
|
CE860A
|
LHC018A-AC-R2
|
B5L34A
|
40C2100
|
L0H17A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Black Box
|
HP
|
Lexmark
|
HP
|









