We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Jetdirect LAN Accessory
SKU
8FP31A
Login for pricing
In stock
HP Jetdirect LAN Accessory, Black, China, Business, Ethernet LAN, IPv4/IPv6: Apple Bonjour® compatible, SNMPv1/v2c/v3, HTTP, HTTPS, FTP, TFTP, Port 9100, LPD, IPP,..., CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International) Class A / EN 55032:2012 Class...
UNSPSC: 43201537
| SKU | 8FP31A |
|---|---|
| EAN | 0194441185362 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP Jetdirect LAN Accessory. Product color: Black, Country of origin: China, HP segment: Business. Network connection type: Ethernet LAN. Supported network protocols: IPv4/IPv6: Apple Bonjour® compatible, SNMPv1/v2c/v3, HTTP, HTTPS, FTP, TFTP, Port 9100, LPD, IPP,.... Certification: CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International) Class A / EN 55032:2012 Class.... Width: 3.43" (87 mm), Depth: 4.78" (121.3 mm), Height: 1.08" (27.5 mm)
| Features | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| IPP support | Yes |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Network | |
| Network connection type | Ethernet LAN |
| Protocols | |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6: Apple Bonjour® compatible, SNMPv1/v2c/v3, HTTP, HTTPS, FTP, TFTP, Port 9100, LPD, IPP, Secure-IPP, WS Discovery, WS Print, IPsec/Firewall; IPv6: DHCPv6, MLDv1, ICMPv6; IPv4: Auto-IP, SLP, Telnet, IGMPv2, BOOTP/DHCP, WINS, IP Direct Mode; AirPrint, GCP 2.0, ePrint |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| IPP support | Yes |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 14.3 lbs |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 19444185362 |
| Certificates | |
| Certification | CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International) Class A / EN 55032:2012 Class A, CISPR 35:2016 (International) Class A / EN 55035:2017 Class A, EN 55024:2010 +A1:2015, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, FCC CFR 47 Part 15 Class A, ICES-003, Issue 6 Class A. Other EMC approvals as required by individual countries. |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3.43" (87 mm) |
| Height | 1.08" (27.5 mm) |
| Depth | 4.78" (121.3 mm) |
| Weight | 4.52 oz (128 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.01" (178 mm) |
| Package height | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 5.43" (138 mm) |
| Package weight | 11.3 oz (320 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 19444185362 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 476.9 lbs (216.3 kg) |
| Package width | 7.01" (178 mm) |
| Package height | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 5.43" (138 mm) |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| UNSPSC-code | 43201537 |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 475.9 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 50" (1200 x 1000 x 1270 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.3 x 39.4 x 50" |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 476.9 lbs (216.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
HP Jetdirect LAN Accessory
Login for pricing
|
HP Jetdirect 3000w NFC/Wireless Access...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
8FP31A
|
J8030A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
| Network connection type |
Ethernet LAN
|
Wireless LAN
|













