We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265T 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC
- Intel CoreTM Ultra 7 265T (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D32N5UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199896428187 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[5]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[6]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[8]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[11]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU.[2,3]
Easy to deploy
The compact 1 L chassis provides flexible deployment options.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[10]
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265T |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | SODIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896428187 |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896428187 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 7.13" (181 mm) |
| Height | 6.97" (177 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Weight | 2.98 lbs (1.35 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop AI PC...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU7089AUI Int...
Login for pricing
|
New
HP Z2 Tower G9 Workstation Intel® Core...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Elite Mini 800 G9 Wolf Pro Security...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32N5UT#ABA
|
30HA0024US
|
RNUC14RVSU7089AUI
|
A1NX6UT#ABA
|
A12GVUT#ABA
|
30HA0073US
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
ASUS
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|




