We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 5 235T 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
- Intel CoreTM Ultra 5 235T (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 64 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | BQ4C1UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251442940 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EliteDesk 8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[5]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[6]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[8]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[11]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU.[2,3]
Easy to deploy
The compact 1 L chassis provides flexible deployment options.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[10]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 235T |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor threads | 14 |
| Processor cores | 14 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 114 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 27 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 6 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251442940 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251442940 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 320 |
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package height | 9.25" (235 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 7.13" (181 mm) |
| Height | 1.35" (34.2 mm) |
| Weight | 3.13 lbs (1.42 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package height | 9.25" (235 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 320 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 109 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 209 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.4 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Wolf Pro Se...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w3-2423 16 GB DD...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Intel® Co...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkStation P5 Intel Xeon W w3...
Login for pricing
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU7089AUI Int...
Login for pricing
|
New
HP Z2 Tower G9 Workstation Intel® Core...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BQ4C1UT#ABA
|
86K05UT#ABA
|
30HA0024US
|
30GA004MUS
|
RNUC14RVSU7089AUI
|
A1NX6UT#ABA
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
ASUS
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon W
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro for Workstations
|
Windows 11 Home
|
N/A
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
N/A
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
| Internal memory |
64GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
















