We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 8 G1a Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AMD Ryzen AI 5 PRO 340 Laptop 14" Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- AMD RyzenTM AI 5 PRO 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), touch, IPS, anti-glare, 300 nits, low power, 62.5% sRGB
- AMD RadeonTM 840M Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | BL8L9UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251232121 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EliteBook 8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Commanding AMD processor
Take on your work with the latest efficient and reliable AMD processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Designed for where life takes you
Express yourself in almost any light using the ultra-bright outdoor viewable touch display with anti-glare and ambient light sensors.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[7]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[10]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 50 TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3-year user license with HP Support.[5] This creates a powerful, single solution that doesn’t require an IT-managed PC environment.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI PRO 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 340 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 5 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 30% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251232121 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251232121 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 30% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 17 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 136 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 30 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP EliteBook 8 G1a Next Gen AI PC Wolf...
Login for pricing
|
MSI Summit E13 AI EVO A1MTG-038US Inte...
Login for pricing
|
LG 16T90SP-G.APB4U1 laptop Intel Core...
Login for pricing
|
LG Gram 16Z90S-V.APC3U1 laptop Intel C...
Login for pricing
|
Recommended
LG Gram 16Z90S-V Intel Core Ultra 7 15...
Login for pricing
|
Hot Product
LG Gram 15Z90S Intel Core Ultra 7 155H...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL8L9UT#ABA
|
SUME1314038
|
16T90SP-G.APB4U1
|
16Z90S-V.APC3U1
|
16Z90S-V.APC5U1
|
15Z90S-V.APB7U1
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
LG
|
LG
|
LG
|
LG
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
up to 1240g
|
up to 1240g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI 5 PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|















