We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 775 500-ml Yellow Ink Cartridge
SKU
1XB19A
Login for pricing
In stock
HP 775 500-ml Yellow Ink Cartridge, HP DesignJet Z6 Pro Printer, Thermal inkjet, Yellow, Singapore, 5.98" (152 mm), 2.52" (64 mm)
UNSPSC: 44103110
- See high-contrast color with chromatic HP Vivid Photo Inks and high-definition HP printheads.[1] See the highest Wilhelm print permanence ratings[2], and over 200 years in dark storage.[3]
- Print service providers, GIS map creators/users, and retailers printing high-quality technical and graphics applications with print permanence.[2]
- Ink cartridge
| SKU | 1XB19A |
|---|---|
| EAN | 0194721410320 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 775 500-ml Yellow Ink Cartridge. Compatibility: HP DesignJet Z6 Pro Printer, Print technology: Thermal inkjet, Printing colors: Yellow. Width: 5.98" (152 mm), Depth: 2.52" (64 mm), Height: 4.92" (125 mm). Package width: 5.98" (152 mm), Package depth: 2.52" (64 mm), Package height: 4.92" (125 mm). Number of cartons per pallet: 72 pc(s), Quantity per pallet: 864 pc(s), Number of layers per pallet: 8 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H): 48 x 40 x 56.9" (1219 x 1016 x 1446.5 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 48 x 40 x 56.9"
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet Z6 Pro Printer |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.98" (152 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Height | 4.92" (125 mm) |
| Weight | 22 oz (624 g) |
| Package width | 5.98" (152 mm) |
| Package depth | 2.52" (64 mm) |
| Package height | 4.92" (125 mm) |
| Package weight | 23.5 oz (665.3 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.98" (152 mm) |
| Package depth | 2.52" (64 mm) |
| Package height | 4.92" (125 mm) |
| Package weight | 23.5 oz (665.3 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 22 oz (624 g) |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 23.5 oz (665.3 g) |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 56.9" (1219 x 1016 x 1446.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 56.9" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet net width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet net weight | 1450.2 lbs (657.8 kg) |
| Pallet net height | 57" (144.7 cm) |
| Pallet net length | 40" (101.6 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 1455.9 lbs (660.4 kg) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 56.9" (1219 x 1016 x 1446.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 56.9" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 1455.9 lbs (660.4 kg) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 56.9" (1219 x 1016 x 1446.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 56.9" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 775 500-ml Yellow Ink Cartridge
Login for pricing
|
Hot Product
CN630A (772) Ink cartridge yellow, 300ml
Login for pricing
|
New
CE019A (771) Printhead light magenta,...
Login for pricing
|
Popular
CM995A (761) Ink cartridge gray, 400ml
Login for pricing
|
CH646A (761) Printhead cyan
Login for pricing
|
CN633A (772) Ink cartridge bright blac...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1XB19A
|
CN630A
|
CE019A
|
CM995A
|
CH646A
|
CN633A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|






