We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 746 DesignJet Printhead
SKU
P2V25A
Login for pricing
In stock
HP 746 DesignJet Printhead, HP DesignJet Z6 Printer series, HP Designjet Z9 Printer series, Thermal inkjet, P2V25A, Singapore, 1.1" (28 mm), 5.63" (143 mm)
UNSPSC: 44103110
- There's no need for light color inks using high-definition HP printheads with dual drop technology. True 2400 nozzle-per-inch high-definition nozzle architecture (HDNA) provides twice the nozzle density.[2]
- Ideal for print service providers, GIS map creators/users, and retailers printing high-quality technical and graphics applications.
- Printhead
| SKU | P2V25A |
|---|---|
| EAN | 0190781037699 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 746 DesignJet Printhead. Compatibility: HP DesignJet Z6 Printer series, HP Designjet Z9 Printer series, Print technology: Thermal inkjet, OEM code: P2V25A. Width: 1.1" (28 mm), Depth: 5.63" (143 mm), Height: 5.2" (132 mm). Package width: 1.1" (28 mm), Package depth: 5.63" (143 mm), Package height: 5.2" (132 mm). Number of cartons per pallet: 80 pc(s), Quantity per pallet: 1920 pc(s), Number of layers per pallet: 8 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H): 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 40 x 47.99 x 51.89", Pallet weight (imperial): 563.68 lbs
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | P2V25A |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet Z6 Printer series, HP Designjet Z9 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.1" (28 mm) |
| Depth | 5.63" (143 mm) |
| Height | 5.2" (132 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Package width | 1.1" (28 mm) |
| Package depth | 5.63" (143 mm) |
| Package height | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 1.1" (28 mm) |
| Package depth | 5.63" (143 mm) |
| Package height | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 563.7 lbs (255.7 kg) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 563.7 lbs (255.7 kg) |
| OEM code | P2V25A |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 746 DesignJet Printhead
Login for pricing
|
New
C9458A (70) Ink cartridge blue, 130ml
Login for pricing
|
Popular
C9390A (70) Ink cartridge bright cyan,...
Login for pricing
|
Recommended
C9455A (70) Ink cartridge magenta, 130ml
Login for pricing
|
C9452A (70) Ink cartridge cyan, 130ml
Login for pricing
|
Hot Product
C9454A (70) Ink cartridge yellow, 130ml
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2V25A
|
C9458A
|
C9390A
|
C9455A
|
C9452A
|
C9454A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|











