We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 731 DesignJet Printhead
SKU
P2V27A
Login for pricing
In stock
HP 731 DesignJet Printhead, HP DesignJet T1700 Printer series, Thermal inkjet, Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray, Singapore, 1.1" (28 mm), 5.63" (143 mm)
UNSPSC: 44103110
- The HP 731 DesignJet Printhead and Original HP Bright Office Inks are designed and tested together to produce bright color and bold image quality for technical prints on plain papers.
- Printhead
HP 731 DesignJet Printhead. Compatibility: HP DesignJet T1700 Printer series, Print technology: Thermal inkjet, Printing colors: Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray. Width: 1.1" (28 mm), Depth: 5.63" (143 mm), Height: 5.2" (132 mm). Package width: 1.1" (28 mm), Package depth: 5.63" (143 mm), Package height: 5.2" (132 mm). Number of cartons per pallet: 80 pc(s), Quantity per pallet: 1920 pc(s), Number of layers per pallet: 8 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H): 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 40 x 47.99 x 51.89", Pallet weight (imperial): 563.68 lbs
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T1700 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.1" (28 mm) |
| Depth | 5.63" (143 mm) |
| Height | 5.2" (132 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Package width | 1.1" (28 mm) |
| Package depth | 5.63" (143 mm) |
| Package height | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 1.1" (28 mm) |
| Package depth | 5.63" (143 mm) |
| Package height | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Gray |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 563.7 lbs (255.7 kg) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 563.7 lbs (255.7 kg) |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 563.68 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1318 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 47.99 x 51.89" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 731 DesignJet Printhead
Login for pricing
|
Hot Product
C9405A (70) Printhead cyan, 130ml
Login for pricing
|
Popular
C9406A (70) Printhead magenta, 130ml
Login for pricing
|
C9407A (70) Printhead black, 130ml
Login for pricing
|
C9404A (70) Printhead black matt, 130ml
Login for pricing
|
New
C9410A (70) Ink cartridge gray, 130ml
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2V27A
|
C9405A
|
C9406A
|
C9407A
|
C9404A
|
C9410A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|








