We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
SKU
9T5B2AA#ABA
Login for pricing
In stock
HP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard, Full-size (100%), Wireless, RF Wireless + Bluetooth, Black
UNSPSC: 43211706
- Ditch the battery and work worry-free with an ultra-fast rechargeable supercapacitor that provides up to 2 months of usage from a 3-minute charge[1]. You can even recharge the keyboard while working, using the included USB-C cable[2], and stay typing uninterrupted[3].
- Seamlessly and securely connect across multiple operating systems[4] and devices—two via Bluetooth and one via 2.4 GHz HP Unifying Dongle. You can also easily switch connected peripherals from one PC to another with this keyboard’s multi-device key[5].
- Elevate your productivity with programmable keys[6] that reduce unnecessary keystrokes. With a single key, you can also access the power of Microsoft Copilot[7] to work smarter and more efficiently.
- The HP Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard contains at least 60% post-consumer recycled materials.[8] Plus, by choosing this keyboard, you can help prevent over 150,000 batteries from ending up in landfills worldwide within the next four years.[10]
| SKU | 9T5B2AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198122141180 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |

Ready When You Are
Ditch the battery and work worry-free with an ultra-fast rechargeable supercapacitor that provides up to 2 months of usage from a 3-minute charge[1]. You can even recharge the keyboard while working, using the included USB-C cable[2], and stay typing uninterrupted[3].

Switch Devices Seamlessly
Seamlessly and securely connect across multiple operating systems[4] and devices—two via Bluetooth and one via 2.4 GHz HP Unifying Dongle. You can also easily switch connected peripherals from one PC to another with this keyboard’s multi-device key[5].

Personalized Productivity
Elevate your productivity with programmable keys[6] that reduce unnecessary keystrokes. With a single key, you can also access the power of Microsoft Copilot[7] to work smarter and more efficiently.
HP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard. Keyboard form factor: Full-size (100%), Connectivity technology: Wireless, Device interface: RF Wireless + Bluetooth, Recommended usage: Home/Office. Product color: Black
| Keyboard | |
|---|---|
| Silent keys | Yes |
| Country of origin | China |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Windows keys | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Master (outer) cases per pallet | 800 pc(s) |
| Multimedia keys | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122141180. 198122141425 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABA) 198122141180; (AC3) 198122141425 |
| Features | |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Service life of battery | 2 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122141180. 198122141425 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABA) 198122141180; (AC3) 198122141425 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.6 oz (499 g) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 16.6 x 4.75 x 0.695" (420.5 x 120.7 x 17.7 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 25.2 oz (714 g) |
| Package width | 17.1" (435 mm) |
| Package height | 0.984" (25 mm) |
| Package depth | 6.38" (162 mm) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | USB-A & Bluetooth |
| Width | 16.6" (420.5 mm) |
| Height | 0.695" (17.7 mm) |
| Depth | 4.75" (120.7 mm) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Master (outer) cases per pallet | 800 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 800 pc(s) |
| Pallet gross weight | 17.6 lbs (8 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 725 Multi-Device Rechargeable Wirel...
Login for pricing
|
CHERRY Standard PC G80-3000 USB, PS-2...
Login for pricing
|
Hot Product
Seal Shield SILVER SEAL Meditech Magic...
Login for pricing
|
Popular
CHERRY XS Complete G84-5200 keyboard O...
Login for pricing
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
Login for pricing
|
Seal Shield STK503P keyboard PS/2 Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9T5B2AA#ABA
|
G80-3000LSCEU-2
|
SSKSVMM107
|
G84-5200LCMEU-2
|
G84-4100LCMUS-2
|
STK503P
|
| Manufacturer |
HP
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Home/Office
|
N/A
|
N/A
|
Office
|
Universal
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB + PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
















