We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eco Style Tech Exec Rolling backpack Black
SKU
ETEX-RB17
| SKU | ETEX-RB17 |
|---|---|
| EAN | 0852318002920 |
| Manufacturer | ECO STYLE |
| Availability | In Stock |
- Tech Exec rolling backpack is stylish and feature rich and will accommodate up to a 17.3” laptop - Front workstation includes: key fob, business card holder, cell phone pocket, pen/pencil holders and zippered mesh pocket to protect your valuables. - Dedicated laptop compartment with great protection along with large compartment for clothing/accessories. - Side pocket will accommodate your water bottle, sunglasses and accessories. - Ergonomic shoulder straps, extreme padding makes this backpack ideal to carry/wheel around - Innovative design transforms backpack into a rolling backpack with a sleek and sophisticated finish. - Pass through strap allows to easily attach to another rolling case
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Back pocket, Front pocket, Side pocket |
| Interior pockets | Cell phone pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Notebook compartment | Yes |
| Maximum screen size | 17.3" |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14" (355.6 mm) |
| Height | 21" (533.4 mm) |
| Dimensions (WxDxH) | 14 x 7 x 21" (355.6 x 177.8 x 533.4 mm) |
| Depth | 7" (177.8 mm) |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Eco Style Tech Exec Rolling backpack B...
Login for pricing
|
Everki Studio backpack Black
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
ETEX-RB17
|
EKP118
|
| Manufacturer |
ECO STYLE
|
Everki
|

