We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eco Style Jet Set Smart backpack Casual backpack Black
SKU
EJSS-BP17-CF
- Black
- 16" W X 20.6" H X 7.5" D
- Smart design will fit laptops up to 17.3”
- Dedicated iPad / Tablet compartment
- Built-in USB charging port with cable to recharge your electronic devices
- No need to remove laptop as checkpoint friendly feature meets TSA requirements and allows for a quick & easy x-ray scan
- Vault compartment to protect your valuables
- Workstation includes a key fob, cell phone pocket, pen/pencil holders, business & credit cardholders
- Pass through strap allows to easily attach to a rolling case
- Ruggedized top handle
- Caribiner clip
- Weighs 3.1 lbs
| SKU | EJSS-BP17-CF |
|---|---|
| EAN | 0850618008239 |
| Manufacturer | ECO STYLE |
| Availability | In Stock |
ECO STYLE - Stylish backpack will fit laptops up to 17.3 and includes a dedicated iPad / Tablet compartment. There is no need to remove laptop as checkpoint friendly feature meets TSA requirements and allows for a quick & easy x-ray scan. Vault compartment will protect your valuables. Workstation includes a key fob, cell phone pocket, pen/pencil holders, business & credit cardholders. Pass through strap allows to easily attach to a rolling case Ruggedized top handle, carabiner clip allows to attach your accessories along with several pockets guaranteed to accommodate all of your valuables/accessories. There is even a separate zippered compartment on the bottom of the backpack to store your shoes. A brilliant design for someone on the go and weighing only 3.1 pounds.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Key pocket, Pen pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Tablet compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 17.3" |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 16" (406 mm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
| Height | 20.6" (523.2 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Eco Style Jet Set Smart backpack Casua...
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington Contour™ Laptop Backpack -...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Cypress backpack Gray
Login for pricing
|
Everki Studio backpack Black
Login for pricing
|
Recommended
Samsonite 895755794 backpack Casual ba...
Login for pricing
|
Popular
Eco Style Jet Set Smart backpack Casua...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EJSS-BP17-CF
|
K62238B
|
TBB58602GL
|
EKP118
|
89575-5794
|
EJSS-BP16-CF
|
| Manufacturer |
ECO STYLE
|
Kensington
|
Targus
|
Everki
|
Samsonite
|
ECO STYLE
|




