AddOn Networks ADD-N5152C15H14G6FBK power cable Black 70.9" (1.8 m) NEMA 5-15P C15 coupler
SKU
ADD-N5152C15H14G6FBK
Login for pricing
In stock
6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-N5152C15H14G6FBK
EAN 0199278032223
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2C15 coupler
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length70.9" (1.8 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Cable typeSJT
AWG wire size14
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2C15 coupler
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length70.9" (1.8 m)
Connector 1 lockableYes
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlack
Power
Input voltage125 V
Input current15 A