AddOn Networks ADD-N5152C15H14G6FBK power cable Black 70.9" (1.8 m) NEMA 5-15P C15 coupler
SKU
ADD-N5152C15H14G6FBK
Login for pricing
In stock
6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable
UNSPSC: 26121629
| SKU | ADD-N5152C15H14G6FBK |
|---|---|
| EAN | 0199278032223 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks ADD-N5152C15H14G6FBK po...
Login for pricing
Popular
Cisco Connect Cabinet Black 27.6"...
Bestseller
StarTech.com PXTC14C156 power cable Bl...
C2G 53410 power cable Black 295.3"...